Fabrika Temizliği

Fabrikalar iş gücünün ve makine gücünün yoğun olarak kullanıldığı büyük ölçekli çalışma alanlarıdır. İşlenmiş ya da yarı işlenmiş ürünlerin kullanıma hazır hale getirildiği fabrika ortamları idari kademenin bulunduğu yönetim katından, depolama alanına ve üretim bandına kadar geniş alanlardan oluşur. Fabrikalar işledikleri ürün içeriğine göre farklı şekilde kirlenir ve özel bir fabrika temizliği ihtiyacı doğar.

Klasik iç mekân temizliklerinden ayrı bir prosedürde yürütülmesi gereken fabrika temizliği için uygun donanım ve özel kıyafetler ile doğru temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Seri üretim bandı çalışması hem makine ve işlenen ürünlerin kirliliğinin artışına sebep olur hem de vardiyalı şekilde çalışan ve sürekli bir insan akışı olan ortamın temizlenmesini güçleştirir. Fabrika temizliği sürecini yönetmek uzmanlık isteyen bir hizmettir.

Çalışma Alanlarının Temiz Olması

Hijyenik çalışma ortamları her çalışanın sahip olması gereken en kıymetli husustur. İş yerinde ki sağlıklı çalışma koşulları genel sağlık durumumuza, o sektörde ki yıpranma payımıza hatta ailemizin sağlıklı olma koşullarına kadar yansır. Özellikle makine kiri ve insan yoğunluğu yaşanan fabrikalarda açığa çıkan kir tahmin edilenin çok öte ötesindedir.

Fabrikanın çalışma alanına göre artan ya da azalan bir kirlilik olsa da temel olarak fabrika kiri çalışan sağlığını ciddi şekilde riske sokabilecek, makine ya da ürünlerin zamanla bozulmasına sebep olabilecek düzeydedir. Bu sebeple fabrika temizliği uzman bir ekip tarafından koordineli şekilde yapılmalıdır. Vardiya değişiklikleri ve kısa süreli molalar dışında insan gücünün yoğun çalıştığı ve üretim bandının daimi olarak çalıştığı sürede temizlik yapmak hiç kolay değildir.

Fabrika Temizliği Nasıl Yapılır?

Temizliği doğru ve etkili yapmak aynı zamanda zaman yönetimi doğru yönetmek hassas bir konudur. Her alan kendi içinde temizlik malzemesi ve ekipmanla temizlenmelidir. Aynı ürün ile hem üretim bandı, hem ofisler temizlenmemelidir. Yemekhane, mutfak, tuvalet gibi ortak kullanım alanlarında sadece temizlik değil mikroplardan arındırılmış steril bir ortam oluşturmak gerekir.

Çalışma alanlarında yer temizleme makinelerinden destek almak, temizliğin uygun endüstriyel kimyasallarla yapmak önemli detaylardır ve bunlara ancak profesyonel bir kadro hâkim olabilir.  Fabrika temizliği yapmanın en zor tarafı da ortamın insanlar, ürünler ve makinelerle dolu ve aktif çalışılıyor olmasından kaynaklanır. Bu zorluğun üstesinden gelinebilmesinin ilk koşulu ise fabrika temizliğinin bir ekip tarafından yapılmasıdır.

Fabrika Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş yerleri açısından en zorlu temizlik fabrika temizliği sürecidir. Fabrikalar sanayi devrimi ile başlayan süreçle birlikte teknolojinin geldiği son noktada hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. İstihdam açısından da üretim açısından da oldukça kıymetli bir ekonomik değer olan fabrikaların yönetilmesi çok kapsamlı bir iştir. Bu yönetim içinde temizlik hizmetinin doğru bir şekilde sağlanması çalışan sağlığı açısından kritik bir durumdur.

Fabrikalar gıdadan yapı malzemelerine, ham maddeden kimyasala kadar farklı ve çeşitli üretim gamına sahiptir. Bu çeşitlilik ortamın farklı temizlik ihtiyacına sahip olduğu gösterir. Kullanılacak temizlik makinaları, kimyasal ürünler özenle seçilmeli ve fabrika şartlarına uygun olmalıdır. Firmamız fabrika temizliği sürecini uzman bir kadro ile yönetir.

Sağlık İçin Fabrika Temizliği

Ofis alanı temizliği, ortak kullanım alanları, yemekhane, mutfak temizliği, tuvalet temizli ve üretim bandı alanı temizliği için görevlendirilmiş farklı personel ve süreci yönetip titizlikle takip eden ekip şefi ile kaliteli bir temizlik hizmeti veriyoruz.

Her alan için ayrı ve özel temizlik malzemeleri, endüstriyel temizleyiciler, iş makineleri ve farklı temizlik ekipmanları kullanılarak titiz bir temizlik prosedürü yürütüyoruz. Fabrika temizliğinin günlük periyodu dışında daha geniş kapsamlı temizlik ihtiyacı için planlamasını yaparak her açısından sağlıklı ve steril çalışma ortamı oluşturmak için hizmetinizdeyiz.Firmamız sizlere dış cephe cam temizliği m2 fiyatları adlı makalesinde daha detaylı bilgiler vermektedir.

Call Now ButtonTıkla Hemen Ara