Kanepe Temizliği Nasıl Yapılır, Hangi Deterjanla Temizlenir?

Kanepe temizliği evdeki diğer tüm mobilyalar gibi önem verilen bir temizlik çeşididir. Evin her köşesinin temiz olması herkes için önemlidir ancak en çok vakit geçirilen yerler ile daha çok uğraşılır. Çünkü mobilyaların kullanımı ne kadar artarsa kirlenme oranı da o derece artar. Oturulan alandaki halı koltuk perde ve kanepenin temiz olması kişiyi daha mutlu hissettirir. Genellikle kanepelerde yemek veya içecek lekesi oluşur. Bazı lekeler deterjanlar sayesinde kolaylıkla çıkabilirken bazıları zorluk yaratabilir.

Kanepe temizliği yapılırken kullanılan deterjana dikkat edilmelidir. Çünkü bazı deterjanlar kanepelerin rengine zarar verebilir. Genellikle renkli kanepelerde deterjan ile silindikten sonra rengin açılması durumu söz konusudur. Kanepe temizliğindeki en önemli şey hızlı olmaktır. Üzerinden zaman geçen ve kuruyan lekelerin çıkması zorlaşır. Kanepeye dökülen sıvıların alt katmanlara inmesini engellemek için emici özelliği olan mutfak havluların kullanılması önerilir.

Kanepe Evde Nasıl Temizlenir?

Kanepenin evde temizliği için kimyasal madde içermeyen ürünler bulunur. Kanepelerin temiz ve uzun ömürlü olması için düzenli olarak temizlik yapılmalıdır. Temizlikte kullanılabilecek birden fazla deterjan çeşidi vardır ancak deterjansız yöntemlerde bulunur. Bu yöntemler şu şekildedir:

 • Soda: Kanepe temizliğinde kullanılan bir üründür ve kullanıldığı alanı dezenfekte eder. Lekelerin çıkmasına yardımcı olan bu ürün kokuları da gidermekte oldukça etkilidir. Temizlik ürünü satan yerlerde temizlik için soda diye belirtilmesinde fayda vardır.
 • Sirke Özü: Kanepe temizliğinde kullanılan bir ürün olan sirke özü gözle görülür bir temizlik sağlar ancak kullanımına dikkat edilmelidir.
 • Arap sabunu: Leke çıkarmakta oldukça etkili olan bu ürün temizlik için tercih edilebilir.

Kanepe Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kanepe temizlerken dikkatli davranmak kanepeye zarar gelmemesi için gereklidir. Hayvan bulunan kişilerin genellikle yaşadığı problem kanepelerde bulunan hayvan kılıdır. Bunun kanepeden temizlenmesi için genellikle elektrik süpürgesi kullanılır ancak süpürge bazen yeterli olmayabilir. Bu tarz durumlarda kanepe temizliği için en etkili yöntem lastik eldiven ya da naylon çorap ile kanepenin ovalanmasıdır. Kanepeye yapışan hayvan kılları bu sayede temizlenir.

Ayrıca evde yatak temizliği bilgilerine bakabilirsiniz.

Kanepe Temizliğindeki Önemli Noktalar Nelerdir?

kanepe temizligindeki onemli noktalar nelerdir

Kanepe temizliğinde önemli hususlar bulunur ve kişilerin bunlara uyarak temizlik yapması gerekir. Bu hususlar şöyledir:

 • Lekenin en kısa sürede temizlenmesi gerekir.
 • Sert darbelerle ovma işleminden kaçınılmalıdır.
 • Kanepe temizlenirken dışarıdan içeriye doğru silinir.
 • Deterjan kullanırken kanepenin kumaşına göre deterjan tercihi yapılır.
 • Kimyasal temizleyiciler acil durumlarda kullanılmaya özen gösterilmelidir.
 • Kanepe temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

Beylikdüzü Temizlik Şirketi

Kanepe Temizliği Aşamaları Nelerdir?

Kanepe temizliğinde uygulanacak adımlar doğru bir şekilde yapıldığında sorunsuz bir kanepe temizleme işlemi gerçekleşir. Uygulanacak adımlar şu şekilde listelenmiştir:

 • Vakum: kanepe temizliğinde ilk olarak yapılacak işlem elektrikli süpürge kullanmaktır. Minder aralarında oluşan kırıntıların temizlenmesi için süpürgenin başlıklarından yararlanılır. Minderlerin her iki tarafı da süpürge ile vakumlanmalıdır.
 • Ahşap ve metal kısımların temizliği: Kanepenin kumaş harici olan kısımları deterjanı ile silinerek temizlenebilir.
 • Kumaş türünü öğrenme: kanepelerin tümünde kumaşını nasıl temizleneceği ne dair bir etiket vardır. Temizlik yapmadan önce bu etiketin dikkatli bir şekilde okunması ve ona göre temizlik yapılması gerekir.
 • Lekenin çıkarılması: Leke çıkarma işlemi kumaşa göre farklılık gösterebilir. Hazır bir temizleyici kullanmanın yanında evdeki doğal malzemelerden de temizleyici yapılabilir. Evde yapılan temizleyiciler hem bütçe açısından hem de kolaylık açısından tercih edilir. Genellikle sirke ve zeytinyağı temizlik için kullanılan malzemelerdir. Kumaş, deri ve sentetik döşemeler için farklı malzemeler kullanılır.

Evde hazırlanan malzemeler ve satın alınan deterjanlar ile temizlik yapılması mümkündür. Evde kanepe temizliği için vakti olmayan kişiler bu işi yapan firmaları tercih edebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir