Zemin Cilalama ve Bakım

Evlerde, iş yerlerinde ve büyük plazalar da en çok kirlenen ve bakımı yapılması gereken yerlerin başında zemin gelir. Büyük alışveriş mağazaları gibi yerler de insan kalabalığından dolayı birçok yıpranma gerçekleşir. Özellikle Sert zeminlerde kalabalık ve insan yoğunluğunun dolayı zemin yüzeyin kirleri  gevşek ve yapışkandır.

Zemin cila ve bakım işlemi genellikle büyük temizlik firmaları tarafından iki şekilde yapılır. Bunlardan İlki, kristalize cilalama yöntemidir. Bu yöntem ile mermer traverten şeklinde olan kalsiyum ve karbonat içeren   taşlara uygulanır. Yapımı ve bakım açısından zor  olan kristalize cilalama kişilerin ve yerlerin kullanıma göre ev ve konutlar da  alışveriş merkezi oteller de kullanıma göre dayanıklılığı değişmektedir. Bu tür cilalama yöntemi zemin cilalama ile birlikte bakımı daha kolaydır.

Zemine Cila ve Bakım Gerektiren Yüzeyler Nelerdir?

Zeminler Mermer, traverten, granit, taş, çini, seramik, vinil, marley, linolyum ve epoksi yüzeyleri şeklindedir. Firmalar zemin cila ve bakım işlemine farklı temizlik ürün ve programlarının uygularlar. Temizlik firmaları zeminlerin kayganlığı kaybettirme özelliğinden dolayı bazı hususlara özen gösterir. Bunun için öncelikle profesyonel makine kullanır. Aynı zaman da suda çözünen kimyasalları profesyonel bir şekilde  temizlenmiş zemine uygular.

Büyük temizlik firmaları temizlik ekiplerine  zemin cilalama eğitimi verir. Böylece cilalama işlemine başlamadan önce güvenilir bir şekilde zemin bölgesine hangi yüzey temizleyici kullanacağı tespit edilir. Zemine etki eden kirin zemini bozmasından dolayı firmaların cilalamada ayrı işlemleri bulunur.

Cilalama Uygulamalarının Kullanımı ve Yapılışı Nasıl Olur?

Genellikle Kristalize ve uzman cila malzemeleri kullanılır. Zemin cila ve bakım öncelikle cila öncelikle kullanılan makine ve çelik tel desteği ile yavaşça  mermere uygulanır. Daha sonra çini, paledyen gibi zemin yüzeylere uygulanır. Bu tip cilalamanın ortalama kalıcılığı ise evlerde üç veya dört  sene işyerlerinde ise bir veya iki senedir. Bu yöntemle birçok büyük alanlar da yüzey zemini daha dayanıklı ve parlak görünür.

Büyük temizlik firmalar da kristalize zemin cilalama yöntemin de  kalsiyum karbonat içeren traverten, mermer ve diğer el değmemiş taşlara kristalize zemin cilalama uygulanır. Cilalaması cila ömrü kullanıma bağlı olarak uygulanan bu yöntem zemin cila ve bakım esnasında zemin yüzeyinde bakım işi kolaylaştırır ve zemin daha temiz ve estetik gözükür.

Cilalama yöntemi gerçekleştirilen alanlarda zeminin kayganlığını azalır. Kristalize  cila daha çok sert taş zeminlerde uygulanır. Daha az olan bu yöntem daha çok PVC ile kaplanmış zeminlerde gerçekleşir.   Aynı zamanda süt cila da deniliyor. Bu isim ve özellikle kullanılan kimyasalın süte benzemesinden dolayı bilinir. Zemin yüzeyine uygulanan bu yöntem ömrü ilk yöntem olan kristalize cilaya göre daha kısa olur.

Zemin Cila ve Bakım Uygulamaları Nelerdir?

Temizlik firmaları zemin cilalama işleminde, yumuşak, sert  zeminler için güvenli ve kesin çözümlü zemin cilası  temizlik maddeleri kullanırlar. Cilalama işleminde mutlaka cila makinesi kullanılır. Firmalar konut veya işlerinde bulunan zeminin cinsine bağlı olarak polimerize ya da kristalize cila uygulaması yapar. Temizlik firmaları zemin cila ve bakım temizlik ve sonrasında zemin temizlikleri; rutin bakımları, koruyucu bakımları gibi devam eden hizmetleri verir.

Zemin cilalamasında asıl amaç, yüzeyi yıpratıcı etkilerinden koruyarak zararı minimuma indirmektir. Sonrasında yayılan sıvıların yüzeyin dokularına erişmesi engellenir. Firmaların özellikle titizlik ile gerçekleştirdiği cilalama sonrası yüzey zeminin yapısını  korunaklı hale getirmek, zeminlerde  gözenekleri kapatarak tozların yerleşmesine önleme ve   zeminin estetik olarak yeni gibi ve daha güzel görünmesini sağlanır.

Zemin Cilalama ve Bakıma Neden İhtiyaç Duyulur?

Otel, alışveriş merkezi ve büyük plazalarda  cilalama uygulaması yapılması zorunludur. Kişisel olarak cilalama yapılması zordur. Zor olmasının sebebi büyük firmaların bu tip işlemlerde cila makinesi kullanmasıdır. Zemine uygun olarak kullanılan makinelere yine uygun temizlik kimyasalları kullanılır.

Cilalama işlemi yapılmadığında cilasız bir parke dış etkilere karşı korumasız ve deformasyona  uğrar. Firmamız zemin cilalanması hizmeti vermekle birlikte zemin temizliği, zemin yıkanması gerçekleştirmektedir.  Profesyonel makinelerin güvenli kimyasallar ile uygulama ile sizlere hizmet veriyoruz.Beylikdüzü Ev Temizliği makalemizden faydalanabilirsiniz.

 

Call Now ButtonTıkla Hemen Ara