avize temizligi nasil yapilir

Avize Temizliği Neden Önemlidir? Nasıl Yapılmalıdır?

Avize temizliği üzerinde yeterince durulmayan fakat oldukça önemli bir temizlik unsurudur. Avizeler bulunulan her ortamda var olan eşyalardır. Avizelerin göz hizasının yukarısında yer almaları, ulaşılmalarının diğer eşyalara göre daha zor olması ve kirlendiklerinin fark edilmemesi temizliklerini arka plana atar.

Avizeler aydınlanmayı sağlayan ve iç mekanların tavanlarında yer alan mimari eşyalardır. Düzenli olarak temizlenmeleri hem iç mekanın temiz kalmasını hem de aydınlanmanın daha verimli olmasını sağlar. Düzenli temizlenmeyen avizeler ve avizelerin içleri istenmeyen pek çok pisliği barındırabilir. Ayrıca avize içlerinde ışığa gelen sinek veya böcek gibi küçük canlılar ölüp uzun süre kalabilir.

Avizelerin hem dıştaki ampullerinin hem de tüm parçalarının detaylı olarak temizlenmesi bu sebeplerle önemlidir. Avizenin yüzeyinde ve içerisinde biriken pislikler gözle ilk bakışta fark edilmese de hijyeni bozar.

Avize Nasıl Temizlenir?

Avize temizliği yapılışı diğer tüm eşyalarınkine benzerdir. Avizeye ulaşmak için bir merdiven ya da basamaktan yardım alınır. Avizenin tüm parçaları tek tek çıkarılır. Bu işlem esnasında bulunulan odanın elektriğini kesmek daha güvenli ve sorunsuz olur. Avizenin tüm parçaları temizlik malzemeleri ile iyice ovularak temizlenir. Ardından temiz bir bezle silinerek kurutulur. Bu işlemler tamamlandıktan sonra avize yeniden tüm parçaları ile takılır.

Bazı avizeler çok daha basit düzeneklidir. Sökme işlemine gerek kalmadan olduğu yerde silinip temiz bir bezle durulanarak temizlenebilirler. Bazı avizeler ise özellikle kristal parçalı yüzey alanı geniş olanlar daha detaylı ve meşakkatli temizlik gerektirir.

Ayrıca koltuk temizliği hakkında merak edilenlere bakabilirsiniz.

Kristal Avize Temizliği

kristal avize temizligi

Kristal avize temizliği avizeyi sökerek veya sökmeden merdiven üzerinde uzun süre kalarak yapılabilir. Her iki işlem için de merdivene gerek duyulur. Temizlik işleminden önce avizenin altına merdiveni yerleştirmeden bir örtü sermek alanın temiz kalmasını sağlar. Pamuklu olmayan bir bezle temizlik yapılması avizede iz kalmamasını sağlar. Böylece avizenin kullanımında ışıkta pürüz meydana gelmez.

Avize temizliğinde en yağın kullanılan temizlik malzemesi sirkeli sudur. Sirkeli su hem çok doğal bir hijyen sağlar hem de temizlik sonrası leke bırakmaz. Sirkeli suyla silme işlemi ovalayarak yapıldıktan sonra temiz suyla ıslatılmış bir bezle durulama işlemi yapılır. Kurutmak için de yine iz bırakmayacak pamuksuz bez tercih edilmesi önerilir.

beylikdüzü temizlik şirketleri

Pirinç Avize Temizliği

Pirinç avize temizliği kristal avizelere göre çok daha kolaydır. Bu avizeler için de sirkeli su kullanılması önerilir. Özellikle pirinç avizeleri sirkeli su temizliği parlatıp canlandırır. Temizliğe pamuksuz bir bezle sirkeli su ile silme işlemi ile başlanır. Ardından temiz suyla ıslatılmış bezle durulama işlemi yapılır. Kurutma işlemi isteğe bağlı yapılır. Avizenin kendi kendine kuruması da beklenebilir. Daha parlak ve ışıl ışıl bir görüntü için kurutmak tavsiye edilir.

Avize Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avize temizliğinde dikkat edilmesi gereken belli başlı hijyen kuralları vardır. Bunlara uyulması daha hijyeni temizlik yapılmasını ve daha canlı görüntü elde edilmesini sağlar. Avize temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Avize temizliği en yukarıdan aşağıya doğru yapılmalıdır. Böylece temizlenen kısımlar tekrar tozlanmaz.
  • Avize temizliğinden sonra avizenin kurutulması daha parlak ve canlı bir görünüm elde edilmesini sağlar.
  • Tek tek bezle temizlik yapmak istemeyenler spreyli bir şişeye sirkeli su koyup avizeye sıkarak temizleyebilirler. Spreyle sirkeli su sıkılan yerleri hafifçe ovalamak yeterli olacaktır.
  • Eğer avize kumaş veya plastik malzeme kaplı ise sabunlu su kullanmak sirkeli suya göre daha hijyenik olur.
  • Avize temizlenmeye başlanmadan önce mutlaka elektrik bağlantısının kesilmiş olması gerekir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara