Beylikdüzü Koltuk Yıkama

Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır, Hangi Deterjanla Silinir?

Koltuk temizliği yapmak istendiğinde sadece koltuğun silinmesi yeterli olmadığı için önce koltuğun tozlardan ve katı kirlerden arınabilmesi için süpürülmesi gereklidir. Koltuğa yapışmış olabilecek tüyler de toplandıktan sonra koltuk kumaşına uygun bir temizlik ürünü ile koltuklar silinmelidir. Bazı koltuk kumaşlarının sade su bazlı temizlik ürünleri ile temizlenmesi gerekirken bazı kumaşların da su ile temizlenmemesi gerekebilir. Koltuk temizliği yapılırken doğal malzemelerden yararlanılabileceği gibi deterjanlar da kullanılabilir. Deterjan ve anti bakteriyel malzemeler ile koltukta birikmiş olan bakteri ve lekelerin yumuşaması ve koltuğun üst yüzeyine çıkarak temizliği kolaylaştırması amaçlanır.

Koltuk Temizliği İçin Süpürgeyle Koltukta Biriken Tozları Alma

Koltukları süpürmek, koltuk temizliğinde uygulanması gereken ilk adımdır. Koltuk üzerinde birikmiş olan tozların toplanabilmesi için toz emme gücü yüksek olan bir elektrikli süpürge ile koltuk yüzeyinin temizlenmesi gereklidir. Koltukları süpürürken dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Elektrikli süpürgelerin fırça uçları ile koltukların ince birleşim noktaları da tozlardan arındırılabilir.
  • Modüler kanepelerin daha düzgün şekilde temizlenebilmesi için koltukların birbirine takılan modüllerinin arasını süpürge ile temizlemeye özen gösterilmelidir.
  • Kapitone detayları bulunan koltuklarda, girinti ve çıkıntıların temizlendiğinden emin olunmalıdır.
  • Koltuk minderlerinin kenar ve köşelerinin temizlenmesine dikkat edilmelidir.
  • Koltuklardaki biye detaylarının içe kıvrılan bölümleri, süpürgenin fırçası ile tozlardan arındırılmalıdır.

Koltuk Temizliği İçin Tüy Toplayıcı İle Evcil Hayvanların Tüylerini Alma

Tüy toplayıcı ile koltuklardaki tüyleri toplamak, özellikle evde evcil hayvan besleyen bireylerin koltuk temizliği yaparken süpürge sonrasında uygulamaları gereken adımdır. Ayrıca evcil hayvan beslemeyenler de yoğun olarak kullandıkları koltuklarda tüy toplayıcılar ile temizlik yapmalıdır. Koltuk minderleri, kırlentler ve koltuk şalları; tüylerin en fazla biriktiği bölgelerdir.

Ayrıca halıdaki inatçı lekeler nasıl çıkarılır? Bilgilerine bakabilirsiniz.

Koltuk Temizliği İçin Koltuk Kumaşına Uygun Temizleme Yöntemini Belirleme

koltuk temizleme yontemi

Kumaşa uygun temizleme yöntemi seçmek, koltuk kumaşının zarar görmemesi ve daha iyi temizlenebilmesi açısından önemlidir. Makinede yıkanabilir özelliği bulunan bir koltuk kumaşıysa, koltuk minderlerinin kılıfları çıkartılmalı ve çamaşır makinesinde doğru programda yıkanmalıdır. Çıkartılamayan kumaşlar için ise koltuklar temizlik ürünleri ile silinmelidir.

Koltukları silerken silmeye sert zeminlerden başlanmalıdır. Beyaz ya da krem renkli koltuklar kullanılıyorsa, az miktarda çamaşır suyu ile arap sabunu karışımı kullanılarak koltuklar silinebilir. Ayrıca ılık su dolu bir kap içerisine arap sabunu ya da beyaz sabun koyularak koltuğu yıpratmayacak şekilde koltuk silinebilir. Koltuk temizliği için uygun olan deterjanlar da kullanılabilir. Silme işlemi bittikten sonra koltukların durulanması gereklidir. Durulama işlemini yaparken soğuk su dolu bir kaba çok az yumuşatıcı koyulduğunda koltuk hem temizlenir hem de etrafa temiz bir koku yayar.

beylikdüzü temizlik şirketi

Koltuk Temizliği İçin Doğal Çözümler

Doğal yöntemler ile koltuk temizliği yapılabilmesi için karbonat kullanılabilir. Bir bardak sıcak suya bir yemek kaşığı karbonat ve 5 yemek kaşığı sirke eklendikten sonra bu karışım ile koltuk temizliği yapılabilir. Koltuk kumaşının bölgesel olarak bu sıvıyı emip zarar görmemesi için uygulanan bölgenin sonrasında kuru bez ile temizlenmesi gereklidir.

Koltuk Temizliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koltuk temizliğinde önemli noktalar aşağıdaki verilmiştir:

  • Koltuk yüzeyini silerken kullanılan bezin çok ıslak olmamasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde koltuğun yüzeyi de ıslanır ve kurutması da uzun sürer.
  • Kullanılacak olan temizlik malzemelerini direkt koltuğa uygulamak yerine bu malzemelerin temas ettikleri bezler ile koltukların silinmesi gereklidir.
  • Koltuk temizliği için kullanılan bezin kirlendikçe sık sık temizlenmesi gereklidir. Ayrıca koltuklar silindikten sonra eğer gerek görülürse nemli ve temiz bir bez ile son kez silinebilir.Bu işlemlerle birlikte beylikdüzü dış cephe temizliği adlı makalemizi inceleyebilir yerinde demo isteyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonTıkla Hemen Ara