Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır, Ne Kullanılır?

Bulaşık makinesinin temizliğinin yapılması bulaşık makinesinden çıkan eşyaların temiz olmadığı halde söz konusu olmaktadır. Bu halde bulaşık makinesinin su boruları temiz olmadığı için bulaşıkları temizlemek için verdiği su temiz olmamakta ve giderler tıkanabileceği için bulaşıkların üstündeki lekeler de tamamen çıkmayacaktır.

Bulaşık makinesini temizlemek için hazır satılan temizleyici tabletlerden kullanılabileceği gibi bulaşık makinesi her zaman olduğu gibi ancak boş olarak çalıştırılarak da temizlenebilir. Bu sayılan yollar kimyasal içerikli temizlik ürünler içermektedir ancak kimyasal içermeyen bulaşık makinesi temizliği yolları da bulunmaktadır. Bunun için deterjan gözüne karbonat, parlatıcı gözüne ise sirke ya da limon tuzu konulmaktadır.

Bulaşık Makinesi Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Bulaşık makinesi tıkanıklığının giderilmesi için öncelikle sorunun nedeni öğrenilmelidir. Bulaşık makinesi farklı nedenlerden dolayı içindeki suyu tahliye etmiyor olabilir. Bu nedenler; bulaşık makinesinin altında bulunan filtrenin tıkanması, bulaşık makinesi pompa motoru arızalanması, dijital kart arızası, bulaşık makinesi hortumunda tıkanıklık ve atık su giderinde tıkanıklık olabilir. Bu sorunlardan hangisinin söz konusu olduğu ise ancak bir uzman tarafından tespit edilebilecektir.

Bulaşık Makinesindeki Koku Nasıl Giderilir?

Bulaşık makinesindeki kokunun giderilmesi için uygulanabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır. Zamanla bulaşık makinesinde pislikler biriktiği için kötü bir koku oluşmakta ve bu kokuyu gidermek için pisliklerin biriktiği parçaları temizlemek gerekmektedir. Pisliklerin biriktiği bulaşık makinesi temizliği yapılırken de temizlenen filtrede yiyecek parçaları birikmekte ve bu parçalar çürüdükçe kötü bir koku yayılmaktadır.

Bulaşık makinesindeki tüm suyun içinden geçtiği bir filtre bulunmaktadır, bu filtreye makinenin en altındaki tel rafın çıkarılmasıyla erişilebilmektedir. Filtre döndürülerek yerinden çıkarılmalı ve sıcak su ve sabunla dikkatlice temizlenmelidir. Filtre silindir şeklindedir ve iç kısımlarının temizlenmesinde zorlanılabilir, bu nedenle bir şişe temizlemem fırçası kullanılması gerekebilmektedir.

Bulaşık makinesinde koku oluşmasının diğer sebebi ise makinenin içinde biriken kirden olabilecektir, kokudan kurtulmak için makinenin içi tazyikli sıcak suyla yıkanmalı ve raflar nemli bir bezle silinmelidir. Bulaşık makinesinde koku oluşmasının başka bir sebebi ise kapı contası olabilecektir. Kapı contası çıkarılıp temizlenerek kokudan kurtulmak mümkündür.

Ayrıca boş ev temizliği bilgilerine de bakabilirsiniz.

Bulaşık Makinesinin Su Pervanesi Nasıl Temizlenir?

bulasik makinesi su pervanesi nasil temizlenir

Bulaşık makinesinin su pervanesinin temizliği için pervanenin yerinden sökülmesi gerekmektedir. Pervane temizliği için bulaşık makinesi düğmesinden kapatılmalı ve kapağı açılarak üst sepetin altındaki pervane çıkarılmalıdır. Pervanenin çıkarılması için pervanenin dişli plastik parçasından sola doğru çevrilmesi gerekmektedir. Alt sepet çekildiğinde görülecek pervane çekilerek çıkarılmalı ve musluk altında dikkatlice yıkanmalıdır.

Pervaneler musluğun altında temizlenirken kürdandan yardım alınmalı ve suyun sıcaklığı arttırılmalıdır. Yüksek ısıda bakteriler ölecek ve pervane de daha iyi temizlenecektir. Pervane temizlenirken karbonat ve sirke gibi doğal temizlik ürünlerinden de yararlanılabilecektir.

Beylikdüzü temizlik

Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Çamaşır makinesi temizliği için kimyasal içerikli temizlik ürünleri kullanılabileceği gibi doğal temizlik ürünleri de kullanılabilir. Çamaşır makinelerinin temizliği için özel içerikli temizlik ürünleri satın alınmalı ve çamaşır makinesinin deterjan gözüne bu temizleyici dökülerek makine boş çalıştırılmalıdır. Böylece dökülen temizleyici çamaşır makinesinin içini temizleyecek olası bakterilerden makineyi arındırılacaktır ancak bu ürünlerde kimyasal bulunduğu unutulmamalıdır.

Çamaşır makinesini temizlemek için bulaşık makinesi temizliğinde olduğu gibi doğal ürünler kullanılabilmekte ve bu ürünler; sirke, tuz, karbonat, limon suyu olarak sayılmaktadır. Sıcak su ve sirke karışımı çamaşır makinesinin deterjan gözüne konarak ve makine boş çalıştırılarak temizlenebileceği gibi karbonat, tuz ve sirke karışımı gibi alaşımlar kullanılarak çamaşır makinesi temizlenebilecektir. Çamaşır makinesi temizlenirken boş çalıştırılmaktadır ve çok uzun olmayan bir yıkamada ve 60 derecede makinenin çalıştırılması yeterli olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir