Hijyenik Halı Temizliği Nasıl Olmalıdır, Ne Kullanılır?

Hijyenik halı temizliği oldukça önemli temizlik unsurlarından bir tanesidir. Halı içerisinde bulunduğu alanda tüm kiri, tozu ve pisliği içerisinde tutar ve hapseder. Bu sebeple düzenli temizliğine en çok dikkat edilmesi gereken eşyalardandır.

Halı temizliğinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle halının arkasındaki temizlik önerilerinin kale alınması tavsiye edilir. Halıların arkasında yer alan etikette diğer eşyalarda olduğu gibi nasıl temizlenmesi gerektiği ile ilgili her halıya özel bilgi yer alır. Bu temizlik önerileri halının dokumasına, kullanılan ipliğe göre en hijyenik temizliği sağlamak için verilir.

Halı temizliğinde halılara yapılan rutin işlemler vardır. Bunlardan ilki düzenli olarak halıların süpürülmesidir. Halılar düzenli olarak çekim gücü kuvvetli olan bir elektrikli süpürge ile süpürülür. Halıların belli aralıklarla silinmesi de halı temizliği yöntemlerinden birisidir. Halıların sık rutinle yapılan tozlarının alınması ve silinmesi işleminin dışında daha uzun aralıklarla yıkama işlemi de yapılır.

Hijyenik Halı Temizliği

Hijyenik halı süpürme işlemi halı temizliğinde en sık tekrar edilen temizlik işlemidir. Halıların kullanım sıklığına ve yoğunluğuna göre sıklıkla elektrikli süpürge yardımıyla süpürülmesi gerekir. Elektrikli süpürge yardımıyla halının tüylerinin ve dokusunun arasına hapsolmuş tüm tozlar çekilir. Bu oldukça önemli bir hijyen kuralıdır. Halıyı düzenli süpürmek halının bulunduğu alanın daha temiz bir havaya sahip olmasına olanak tanır.

Her gün kullanılan ve içerisinde uzun vakitler geçirilen evlerin salonları gibi odaların birkaç gün ara ile süpürülmesi tavsiye edilir. Sürekli yemek yenen mutfak gibi alanlarda özellikle yemek masasının altındaki halıların da salon halıları gibi çok sık süpürülmesi gereklidir. Çocukların ve emekleyen bebeklerin kullandığı halıların ise neredeyse her gün süpürülmesi çok daha hijyeniktir.

Banyodaki istenmeyen bakteriler nasıl temizlenir? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Hijyenik Halı Silme

hijyenik hali silme

Hijyenik halı silme işlemi halının öncelikle iyice süpürülmüş ve üzerinde toz barındırmadığından emin olunduktan sonra yapılır. Aksi halde tozlu bir halı üzerinden silinirse toz daha derine hapsolur ve temizlenmesi güçleşir. Süpürülmüş ve toz barındırmayan bir halıyı silmek yapılan temizliğin ömrünü ve hijyen oranını arttırır.

Halı silmek için modern teknolojinin ürettiği halı yıkama özelliği olan elektrikli süpürgelerden de faydalanılabilir. Fakat belirli aralıklarla temiz bir bez ve doğru malzeme ile halının elde silinmesi de oldukça hijyeniktir.

beylikdüzü temizlik

Hijyenik Halı Silme Nasıl Olmalıdır?

Hijyenik halı silme nasıl olması gerektiği merak edilir. Halı silmek için bilinen birden çok yöntem ve kullanılan temizlik malzemesi vardır. En yaygın olarak deterjanların ve bezlerin kullanıldığı yöntemlerdir. Halı silmek için kullanılan temizlik malzemesi halının ne kadar kirli olduğuna ve halının dokunun ve ipinin cinsine göre değişir.

En hijyenik ve güvenli temizlik malzemesi halı silmek için yüzde yüz doğal arap sabunudur. Doğal sabun tüm halı dokumaları ve halı renkleri için kesinlikle zararsız ve hijyeniktir. Diğer kimyasal temizlik malzemelerine göre çok daha sağlıklıdır. Arap sabunlu suyla düzenli silinen halılar uzun ömürlü temizlik sağlar.

Hijyenik Halı Yıkama

Hijyenik halı yıkama işlemi halı temizliğinde en uzun zaman aralıkları ile yapılan işlemdir. Süpürmek ve silmek çok daha sık yapılan işlemler olmasına rağmen halı yıkama yaygın olarak 6 ayda 1 defa yapılır. Bu aralık dışında halılar ihtiyaç duyuldukları aralıklarla da yıkanabilir.

Halı yıkamak için güvenilir bir yıkama şirketi veya teknolojik bir elektrikli süpürgenin yıkama fonksiyonu kullanılabilir. Halı yıkama işleminde kullanılan temizlik malzemesinin kaliteli olmasına ve köpürtme işleminden sonra halının iyice durulanmasına dikkat edilmesi önerilir. Yıkama işleminden sonra halının iyice kurutulduktan sonra kullanılması da rutubeti önler ve hijyen oranını arttırır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara