Beylikdüzü Banka Temizliği

Hijyenik Ofis Temizliği Nasıl Olmalıdır, Ne Kullanılır?

Tüm çalışanlar ve işverenler çalıştıkları ofis ortamının son derece hijyenik ve düzenli olmasını ister. Hijyenik bir ortamda çalışmak iş motivasyonunu ve verimli çalışmayı büyük ölçüde etkiler. Temiz ve düzenli bir ofis masası zihnin sakince çalışmasına yardım eder.

Ofislerde geçirilen uzun saatler göze alındığında ofis temizliği de ev temizliği kadar önemlidir. Bir ofisin çalışanların evi kadar temiz olması iş verimliliğini çok yüksek oranda arttırır. Bu sebeple tıpkı ev temizliği gibi ofislerinde düzenli olarak süpürülmesi, ofis eşyalarının tozunun alınması ve diğer tüm temizlik işlemlerinin yapılması gereklidir.

Hijyenik Ofis Temizliği Aşamaları

Hijyenik ofis temizliği aşamaları uyulması tavsiye edilen 3 çok önemli ayrıntıdan oluşur. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Ofisin sağdan başlanarak sola doğru detaylı temizlenmesi
  • Ofisin yukarıdan başlanarak aşağıya doğru temizlenmesi
  • Ofisin en temizden en kirliye doğru temizlenmesi

Bu kaideler dikkate alınarak yapılan bir ofis temizliği temizlik sonucunda çok daha hijyenik bir ofis ortamına kavuşulmasını sağlar.

Küllük ve Çöp Kovalarının Temizlenmesi

Küllük ve çöplerin temizlenmesi ofis hijyenini sağlamak için en sık yapılması gereken rutindir. Eğer ofis içerisinde ya da ofisin bağlandığı bir balkon veya teras içerisinde sigara içiliyor ise küllükler ortamın en hızlı kirlenmesine ve en kötü kokuya neden olan eşyalardır.

Tercihen ofis içerisinde sigara içilmemesi ofis hijyeni için çok daha faydalıdır. Sigara içilen ve içerisinde küllük bulunan ofislerde küllüklerin saat başı boşaltılıp silinmesi tavsiye edilir. Sadece içi boşaltılan küllükler koku yaymaya devam eder. Küllüklerin sıklıkla yenileri ile değiştirilmesi de iyi bir temizlik çözümü olabilir.

Ofislerde küllüklerden sonra temizliği en kötü etkileyenler çöp kutularıdır. Çöp kutularının mutlaka her gün boşaltılıp temizlenmesi hijyenin sağlanması için önemlidir. Çöpler de küllükler gibi kötü kokulara sebep olan eşyalardandır. Bu sebeple sık sık boşaltılmaları ve olabildiğince sıklıkla yenileri ile değiştirilmeleri temiz bir ofis ortamı sağlar.

Ayrıca hijyenik halı temizliği bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Ofisin Hijyenik Süpürülmesi

ofisin hijyenik supurulmesi

Ofisin hijyenik süpürülmesi tıpkı ev temizliğindeki gibi ofislerde de sıklıkla yapılması gereken işlemlerdendir. Ofislerin büyüklüğüne göre daha sanayi tipi elektrikli süpürgelerle veya evlerde kullanılan süpürgelerle ofislerin sıklıkla süpürülmesi gereklidir. Ofis ortamındaki tüm düz yüzeylerin bunlara süpürgelik alanlarda denir belli rutinde süpürülmesi hijyen için şarttır.

Özellikle ofis masalarının ve sandalyelerinin altında kalan ve çeşitli köşe ve kıvrımların da hassasiyetle süpürülmesi ofiste toz barınmasının önlenmesini sağlar. Bunun için çekim gücü yüksek ve çeşitli uç aparatları olan elektrikli süpürgelerin tercih edilmesi önerilir.

Beylikdüzü temizlik şirketi

Ofis Masalarının Hijyenik Temizliği

Ofis masalarının temizlenmesi ofiste hijyenik bir çalışma ortamı sağlamak için en önemli unsurlardandır. Her ofis çalışanı ofisteki zamanının çoğunu masasında geçirir. Hijyenik olmayan dağınık ve tozlu bir masada çalışmak çalışanların performansını önemli ölçüde olumsuz etkiler. Hijyenik, üzerinde toz bulunmayan, düzenli ve tertipli bir masada çalışmak verimliliği arttırır.

Her ofis masasının üzerindeki tüm cihazlar ve eşyalar ile tozlarının detaylıca alınması öncelikle gereklidir. Masaların üzerinde hiç toz kalmaması sağlandıktan sonra temiz malzemeler ile silinmeleri tam hijyen sağlanmasına olanak tanır.

Ofisteki Cihazların Hijyenik Temizliği

Ofisteki cihazların temizliği hijyenik ofis ortamı için en ince detaydır. Ofislerde çeşitli pek çok cihaz kullanılır. Bu cihazlar ofis zemini, masaları ve diğer eşyalardan sonra genellikle çok önemsenmez. Fakat tam hijyen sağlanması için temizlik tüm cihazların temizlenmesi ile tamamlanır.

Ofis masalarında, dolaplarının üstünde veya içerisindeki tüm cihazlar incelikle temizlenirse çok daha hijyenik bir ortama kavuşulur. Her cihazın temizlenme koşulu farklılık gösterir. Bazı cihazlar sadece kuru temizlenirken bazı cihazlar silinerek de temizlenebilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Call Now ButtonTıkla Hemen Ara