Klozet Temizliği Nasıl Yapılır, Kararma Nasıl Temizlenir?

Klozet temizliği sağlık açısından oldukça önemli temizliklerden birisidir. Özellikle klozetlerde oluşan sarı lekeler ve kötü kokular daha sık sık klozet temizlenmesi gerektiğini gösterir. Klozet temizliği yapılırken kireç lekelerini ve kirlerin en derine kadar çıkmasına yardımcı olur.

Klozet Temizleme Adımları Nelerdir?

Klozet temizliğinin yapılmasında uygulanması gereken adımlar tek tek listelenmektedir:

  • Klozet temizliğinin yapılmasına geçmeden önce muhakkak eldivenlerinizi takmanız gerekir.
  • Saplı şekilde satılan tuvalet fırçası, sünger ve bez ile klozeti kolay şekilde temizleyebilirsiniz.
  • Klozet temizliğini yaparken önceden sifonu çekmeniz gerekir. Bu sayede klozetin bütün yüzeyi ıslanmış olacaktır.
  • Klozetin her tarafına bol miktarda çamaşır suyu dökmeniz gerekir. Çamaşır suyunu döktükten sonra klozet fırçası ile bütün alanları fırçalamaya başlayın.
  • 10 dakika boyunca çamaşır suyu ile klozetin hem içini hem de dışını temizlemeniz gerekir.
  • En son olarak sifonu çekin ve çamaşır suyunun durulanmasını sağlayın.

Klozet Temizlerken Ne Kullanılır?

Klozet temizliğinin yapılmasında en etkili olan malzemelerden biri çamaşır suyudur. Klozetin hem içini hem de dışını çamaşır suyu ile temizlediğiniz zaman her yer bembeyaz olacaktır. Aynı zamanda klozetlerde meydana gelen kireçlerin de kısa sürede yok olmasına yardımcı olur. Kireçlerin olduğu yere çamaşır suyunu döktüğünüzde bir fırça yardımı ile her yere dağılmasını sağlayın. 10 dakika bekleyip klozetin sifonunu çektikten sonra durulama işlemi tamamlanır ve kireç olan yerler tertemiz olur.

Ayrıca inşaat sonrası ev temizliği ve cam temizliği bilgilerine bakabilirsiniz.

Klozet Temizliğinde Lekeler Çıkar Mı?

 

Klozetin içinde sarı lekeler sıklıkla görülür. Sarı lekelerin kısa sürede çıkması için özel olarak üretilmiş leke çözücüleri kullanmanız gerekir. Özellikle oluşan sarı lekeler pas lekesi gibi daha kahverenginde ise, muhakkak pas çözücüler ile temizleme işlemini yapmanız gerekir. Pas çözücüyü lekelerin üzerine döküp 5 ya da 10 dakika boyunca bekletmeniz gerekir. Daha sonra bir fırça ile iyice her yere dağıtın ve su yardımı ile durulamaya başlayın. Bu sayede bütün pas lekeleri kısa sürede çıkmış olur. Pas çözücülerin içine çamaşır suyunu karıştırmamanız gerekir.

Pas lekesi yerine normal yoğun bir şekilde oluşan sarı lekeleri çıkarmak için ise çamaşır suyunu kullanmanız gerekir. Çamaşır suyunun etkili gücü ile klozetin içine döküp sifonu çektiğinizde klozetin içi uzun süre bembeyaz bir görüntüde olacaktır. Çamaşır sularının farklı kokuları mevcuttur. Özellikle kar beyazı, limon ferahlığı, Okaliptüs ferahlığı, dağ esintisi gibi türlerinde istediğinizi seçip kullandığınızda banyonuz da ferah ve temiz bir şekilde kokmuş olacaktır. Aynı zamanda klozetlerin içine yerleştirmeniz için uygun olacak şekilde blok ürünler çıkarılmıştır. Bu ürünler sayesinde klozetin içi hem parlak olur hem de mis gibi kokar. Aynı zamanda klozetin içinin temiz ve hijyenik bir yapıda kalmasına da destek olur.

Klozet Temizliği Pratik Nasıl Yapılır?

Klozet temizliğini pratik bir şekilde yapmak için muhakkak sünger, bez ya da tuvalet fırçalarını kullanmanız gerekir. Aynı zamanda sağlığınızı da korumak için muhakkak eldiven ve tıbbi maskelerden takmanız gerekir. Klozet temizliğini yaparken çamaşır suyunun yoğun kıvamından yararlanmanızda fayda vardır. Aynı zamanda pas ve kireç çözücüler de klozet temizliğinde size büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Klozetin içine çamaşır suyunu ya da diğer çözücüleri döktüğünüzde klozetin ağzı kapalı bir şekilde 5 ya da 10 dakika boyunca bekletmeniz gerekir. Ardından sifonu çekip durulanmasını sağlayın. Klozetin dış kısmını ve kapağını da bir bez ile silmeniz gerekir. Haftada en az 2 ya da 3 defa klozeti çamaşır suyu ile temizlemeniz tavsiye edilir.

1 thought on “Klozet Temizliği Nasıl Yapılır, Kararma Nasıl Temizlenir?”

  1. Geri bildirim: Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır, Hangi Deterjan Kullanılır?

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir