Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır, Hangi Deterjan Kullanılır?

Koltuklarınızın temizliği oturma odanızın genel temizliğini de etkilemektedir. Eğer koltuklarınız lekeliyse, tozlanmışsa ya da bir sebepten dolayı temizlenmesine gereksinim varsa bu durumda odanın içerisini temizleseniz bile tam bir temizlik sağlanmamış olacak. Odayı süpürürken elektrikli süpürge ile koltuklarınızın tozunu almanız mümkündür. Hatta koltuklarınızı temizlemenin ilk adımının bu olduğu da söylenebilir. Ama bu yöntem yeterli bir temizlik sağlamamaktadır. Bu yöntemin haricinde başvuracağınız başka yöntemler sayesinde koltuk temizliğini en detaylı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Koltuk temizliği için izleyebileceğiniz yollar ise şunlardır:

Karbonat – Su Karışımı

Karbonat ile sağlanan temizliğin koltuklarınızda güzel bir etkisi olacaktır. Bu temizlik işlemine başlamadan önce karbonat – su karışımını tamamlamanız gerekir. Bu karışımı hazırlamak için öncelikle derin bir kaba dökeceğiniz 2 bardak kadar sıcak suyun içerisinde 2 tatlı kaşığı karbonat ekleyin. Eğer dilerseniz bu karışıma sirke eklemeniz de mümkündür. Spreyli bir şişenin içerisine hazırladığınız karışımı boşaltın ve şişeyi çalkalayın. Hazırladığınız karışım köpürmeye başlayacak. Kaba temizliğini yaptığınız koltuklarınızdaki lekenin üzerine hazırladığınız karışımı sıkın.

Soda Uygulaması

Koltuk temizliğinde soda kullanarak hazırlayacağınız karışımı kullanmakla birlikte koltuklarınızın temizliğini güzel bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Hatta soda ile hazırlayacağınız karışımın koltuklarınızdaki lekelerin çıkarılmasındaki etkisini gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız. Zira sodanın bileşenleri arasında amonyak ve boraks içeriği bulunur. Bu içerikler ise temizliğin etkili bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Koltuğunuzda kolayca çıkabilecek bir leke gözünüze çarptıysa ya da beklenmedik bir durum akabinde koltuğunuzda kolay bir leke meydana geldiyse soda yöntemini pratik bir şekilde koltuğunuza uygulayarak bu leke zorlu bir leke olmadan önce önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca klozet temizliği nasıl yapılır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Arap Sabunu Kullanmak

koltuk temizliginde arap sabunu kullanmak

Arap sabunu yardımıyla yapacağınız koltuk temizlik uygulaması istediğiniz etkili temizliği sağlayacaktır. Arap sabunu özel içeriği sayesinde pek çok temizlik materyalinden ve malzemesinden daha etkili bir temizlik sağlamak konusunda başarılı bir üründür. Dolayısıyla koltuk temizliğinde de rahatça tercih edebilirsiniz. Arap sabununu koltuk temizlemek adına uygun bir hale getirmekle işe başlayın. Bunun için sıcak bir suyun içerisinde Arap sabununu eritebilirsiniz. Arap sabununu erittiğiniz sıcak suyun içine bir bez daldırmalısınız. Sonrasında bu bez ile koltuklarınızı ve koltuk kenarlarını güzelce ovalayın. Son işlem ise yine aynı bez ile minderlerinizi silmektir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra sıcak su ile durulayabilirsiniz.

Beyaz Sabun

Etkili bir temizlik için beyaz sabuna başvurulması da koltuklarınızda geçerli bir seçenektir. Hatta koltuklarınızda temizlik bakımından alacağınız en yüksek verimi size beyaz sabunun sağlaması da mümkün olabilir. Beyaz sabun uygulamasını yumuşak bir bez kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Yumuşak bir bez bulamadıysanız işleminizi sünger ile uygulamanız da mümkündür. Beyaz sabunla yapacağınız temizleme işlemi koltuğunuzdaki lekeler üzerinde hemen o anda etki sağlar. İlk etapta lekelerden kurtulmanızı sağladığı gibi diğer ovalama işlemlerinizde ise koltuklarınızda güzel bir kokunun hâkim olması söz konusudur. Fakat beyaz sabun kullanarak gerçekleştireceğiniz temizlik işlemlerinde ilk işlemin ardından işlem yaptığınız bölgenin kurumasını beklemeniz önerilmektedir. Kuruma gerçekleştikten sonra bir kez daha silme işlemi yapabilirsiniz. Böylece koltuklarınız güzel bir kokuyla birlikte parlak bir görünüm de kazanacak.

Sirke ve Su

Ev temizliğinde sirkenin önemi ve etkisi oldukça büyüktür. Bu etki kendini koltuk temizliklerinde de göstermektedir. Sirkenin sağladığı temizlik ve hijyen etkisi koltuğunuzda tam bir temizlik sağlayacaktır. Sirke ve su karışımıyla yapacağınız temizlik sayesinde koltuğunuzda bulunan lekelerden arınabileceğiniz gibi o kısımda bulunan mikrop oluşumunun da önüne geçebilirsiniz. Koltuk temizliğinizi etkili ve hijyenik bir şekilde tamamlamak için tek yapmanız gereken sirke – sıcak su karışımını hazırlamak ve koltuğunuza uygulamaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir