Laminant Parke Temizliği Nasıl Yapılır ve Parlatılır?

Laminant parkenin temizliğinde parkenin çizilmemesi gerekir. Laminant parke temizliği için kullanılan deterjan ise özel olarak sadece yüzeylerin temizlenmesi için üretilir.

Laminant Parke Temizliği İçin Deterjan Nereden Alınır?

Laminat parkelerin temizliğinde kullanılan deterjanlar büyük marketlerden temin edilebilir. Bununla yanı sıra günlük olarak alışveriş yapılan birçok markette de yüzey temizleyiciler satılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, hem ekonomik hem de kaliteli olmasıdır. Bazı deterjanlar ucuz olup kalite açısından zayıftır. Kalitesi düşük olan deterjanlar kullanıldığında ise hem yüzeyler zarar görür hem de temizlik olayı hijyenik şekilde gerçekleşmez.

Laminant Parke Temizliği Doğru Nasıl Yapılır?

Laminant parkelerin temizliğinde kullanılan malzemelerin doğru seçilmesi temizliğin de doğru bir şekilde yapılmasına yardımcı olur. Parkelerin temizlenmesi için seçilecek fırça da deterjan kadar önemli yere sahiptir. Doğru temizleme aparatının seçilmesi için öncelikle uç kısmına bakılır. Yüzeyi çizecek kumaştan ya da farklı bir maddeden yapıldıysa tercih edilmemelidir.

Bunun yanı sıra pamuklu kumaşlardan yapılan ürünler seçilmesi zemini yumuşak dokunuşlar ile temizlemenize yardım eder. Doğru aparat seçildikten sonra deterjan da doğru şekilde seçilir ve temizliğe başlanır. Temizlik sırasında deterjan ve su bir kovaya dökülür. Ardından temizleme aparatı ile yüzeyler silinir. Fazla bastırılmaması parkelerin zarar görmemesine imkan tanır.

Bununla birlikte yeri bez ile doğrudan silmek de mümkündür. Yer bezlerinin mikropları barındırmayan ve toz bırakmayan türlerinden alınmalıdır. Bu sayede yüzeylerde lekelenme derdi de olmaz. Silinen yüzeylerde iz kalmaması için kurulama işlemi yapılır. Kurulama işlemi için vakti olmayanlar evlerde pencereleri açık bırakarak kurumasını sağlayabilir. Fakat silinen yerlere kesinlikle basılmamalıdır.

Küvet temizliği nasıl yapılır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Laminant Parkeler Ne Sıklıkla Temizlenir?

laminant patkeler ne siklikla temizlenir

Laminant parkelerin silinme işlemi haftada 2-3 kez yapılsa yeterlidir. Temizlik sıklığı evin kirlenmesine bağlı olarak değişir. Örneğin; çocuğu olan ailelerde yüzeyler daha fazla ve daha sık bir şekilde kirlendiği için temizlik işlemi haftada 3 defaya kadar çıkarılabilir. Fakat evde çok fazla bulunulmaması halinde ya da düzenli olunması durumunda 1 kez yapılması yeterlidir.

Laminat parkelerin silme işleminden önce daha güzel bir temizlik sağlanması açısından süpürülmesi de önerilir. Böylece yüzeyde yer alan tozlar süpürülür ve silme sırasında havada dolaşmaz. Laminat parkeler çok sık bir şekilde temizlendiğinde ya da silindiğinde yüzeyde çatlama ya da kabarma durumları söz konusu olabilir. Bu durum parkelerin yeniden değiştirilmesine kadar gidebilir.

Laminant Parkeler Temizlerken Neye Dikkat Edilir?

Laminant parke temizliği sırasında su miktarına dikkat edilmelidir. Parkelerin büyük bir kısmı su konusunda oldukça hassastır. Bu yüzden temizlik yapacaklar suyu az kullanmalıdır. Yüzeye su dökülmesi halinde havlu ya da emiciliği hızlı ve yüksek olan bir peçete yardımı ile direkt olarak su bölgeden alınmalıdır. Aksi takdirde parkeler kabarmaya başlar.

Bunun yanı sıra parke temizliğinde sirke de kullanılabilir. Hijyenik bir temizlik yapmak isteyenler çay kaşığının ucu ile sirke damlatarak temizliğe başlayabilir. Sirke yüzeyde var olan bakterileri yok ederken diğer yandan da lekeleri de ortadan kaldırır.

Laminant parkelerin üzerinde yer alan lekelerin çıkması kolaydır. Fakat lekeleri çıkarmak için sert uygulamalardan kaçınmak gerekir. Kazımak ya da bastırarak silmek gibi davranışlar lekeleri çıkartırken parkelerin de zarar görmesine sebep olur. Sirke kullanılmasının diğer bir avantajı da yüzeylere canlılık ve parlaklık vermesidir. Canlılığını kaybetmiş zeminleri yeniden parlatır ve yeni gibi bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Özellikle uzun yıllardan beri kullanılan parkeleri yeni görüntüsünde gösterir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir