Küvet Temizliği Nasıl Yapılır, Sararmalar Nasıl Çıkarılır?

Küvetin içi gün geçtikçe kireç tutmaya başlar. Bununla birlikte sabun lekeleri de oluşur. Küvet temizliği için gerekli olan malzemeleri ve deterjanları kullandığınız takdirde küvetinize zarar gelmeden temizlik işlerinizi kısa sürede pratik şekilde halletmiş olursunuz.

Küvet Temizliğinde Nelere Dikkat Edilir?

Emaye küvetlerin çizilmesi mümkün değildir. Bu küvetleri temizlerken fırça yerine yumuşak sünger kullanmanız gerekir. Aynı zamanda bir beze temizlik jelinden döküp küvette yer alan bütün lekeleri ve kirleri silerek en derine kadar temizleyebilirsiniz.

Küvet Temizliğinde Lekeler Nasıl Çıkar?

Aşağıda küvet içinde yer alan lekelerin nasıl çıkarılacağı ile ilgili detaylar yer alır:

  • Öncelikle küvet temizlemeden önce banyonun bütün camını ve kapısını açın.
  • Ardından eldiven ve tıbbi maske takın.
  • Daha sonra içinde çamaşır suyu bulunan küvet için özel olarak üretilmiş deterjanı alın.
  • Bir bez ya da süngere bu deterjandan biraz dökün.
  • Küvetin bütün içini bez ya da sünger ile ovmaya başlayın. Küvetin çizilmemesi için fırça kullanmamanız gerekir.
  • Çok fazla leke ve kir olan bölgeyi 10 dakika boyunca ovmaya devam edin ve ardından su ile durulayın.
  • İyice durulama işlemini yapmadığınız takdirde deterjandan dolayı meydana gelen kalıntılar küvetin esas renginin bozulmasına neden olur.

Ayrıca koltuk temizliği nasıl yapılır? Bilgilerini incleeyebilirsiniz.

Küvet Temizliğinde Sirke Ne İşe Yarar?

 

Küvet temizliğinin yapılmasında doğal ürünler de kullanılabilir. Özellikle beyaz sirke bütün lekeleri ve kirleri en derine kadar temizler. Sirke ile küvet temizliğini yapmak için ilk olarak küvetin giderini kapatmanız gerekir. Daha sonra küvetin içi sıcak su ile doldurulmalıdır. Küvetin tamamı sıcak su ile dolduktan sonra içerisine 3 su bardağı sirke ilave edin. 4 saat boyunca küvete hiç dokunmadan sirkeli su ile kalmasını sağlayın. 4 saatin ardından küvetin giderini açın ve sirkeli suyun akmasına yardımcı olun. Bu esnada bir fırça alın ve küvetin içinde lekeler olan kısmı iyice fırçalayın. Bu sayede küvetinizin içi bembeyaz olacaktır ve daha parlak görünecektir.

Küvet Temizliğinde Ne Kullanılır?

Küvet temizliğinde çamaşır suyunun yanında kabartma tozu da oldukça fazla kullanılan ürünlerden birisidir. Bir ölçü suyun içine 2 ölçü oranında kabartma tozunu koyun. Daha sonra küvetin içinde var olan tüm lekelerin üzerine bir bez ya da sünger yardımı ile sürmeye başlayın. Ardından kabartma tozu ve oksijen sulu karışımı yarım saat boyunca küvetin yüzeyinde kalmasına yardımcı olun. Yarım saat geçtikten sonra sünger veya bezle lekeleri ovmaya başlayın. En son olarak su ile duruladığınızda küvetin içindeki tüm lekeler ve kirler çıkmış olacaktır.

Şampuan ile de küvetin üzerinde yer alan tüm sarı lekeleri ya da kirleri çıkarmanız mümkündür. Şampuan aynı zamanda hem küvetin hem de banyonun içinin mis gibi kokmasına da yardımcı olur. Öncelikle şampuanı alın ve küvetin üzerinde yer alan tüm lekelerin ve kirlerin üzerine dökmeye başlayın. Daha sonra bir fırça ile iyice fırçalayın ve su ile durulamaya başlayın. Bu sayede küvet bembeyaz bir yapıda olacaktır.

Günlük olarak küvet temizliğini yapmak için özellikle duş aldıktan sonra ılık su ile küvetin içini yıkayın. Bu sayede duştan sonra oluşan su lekeleri de gider ve nemin oluşması engellenir. Küvetin içinde pas olması durumunda büyük marketlerde satılan pas çözücüleri kullanmanız gerekir. Bu pas çözücüler kimyasal içerikli maddelerden bir araya getirildiği için kullanmaya başlamadan önce eldiven takmanız gerekir. Aynı zamanda cildinize de bu ürünü değdirmemelisiniz. Bu yüzden maske de takmalısınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir