Merdiven Temizliği Nasıl Yapılır, Ne Kullanılır?

Merdivenin temizlenme işlemi özellikle apartmanlarda yaşayan kişileri ilgilendirir. Herkes kendine ait olan evi temizlerken ortak alanın temizliğini ihmal etmemelidir. Temizlik sadece evin içerisinde kalmaz çünkü apartmandaki kir, toz ve böcekler sokaktan gelip evin içerisine girebilir. Bu durum hijyeni etkilerken insan sağlığına da ciddi etkileri bulunur. Apartman temizliği sadece merdiven temizliği ile gerçekleşmez.

Merdiven dairesi, asansör, kapı ve camların temizliği de apartman temizliğine dahildir. Merdiven temizliği genellikle apartmanda yaşayan kişilerin tercihine bağlıdır. Bu kişiler kendi aralarında iş bölümü yapabilir ya da temizlik şirketi çağırabilir. Merdivenler deterjan ile yıkanarak veya silinerek temizlenebilir.

Merdivenler Temizlenmezse Ne Olur?

Merdiven temizlenmediği takdirde toz kir ve böcek oluşumu gözlenmeye başlar. İnsan vücudunda en çok kirlenen ve mikrop taşıyan yer ellerdir. Ellerimizle merdiven korkuluklarına, zile ve kapı kulplarına dokunduğumuzda mikroplar vücudumuza geçmiş olur. Merdiven temizlenmediğinde apartmanda oluşan haşerelerde evlere girmek için kapıda bekler. Böcekler pis ortamdan ziyade kötü kokulara da geldikleri için apartman içerisinde bulunan kötü kokunun temizlik ile giderilmesi gerekir.

Merdiven Temizliği Kim Tarafından Yapılır?

Merdiven temizliğini yapan kişilere genellikle apartmanda yaşayan kişiler karar verir. Çok dairesi olmayan apartmanlarda komşular kendi aralarında anlaşarak temizliği iş bölümü şeklinde yapabilir. Ancak daire sayısı fazla olan apartmanlarda genellikle apartman görevlisi bulunur ve merdiven temizliği görevli tarafından yapılabilir. Apartman görevlisi temizlik haricinde gün sonu dairelerin çöplerini de toplayabilir. Ancak bu şekilde çalışan görevlinin sigortalı olması şarttır.

Eğer bu şekilde apartman görevlisi çalıştırılırsa daire sakinleri tarafından aylık aidat ödenir. Temizlik için bir diğer tercih edilebilen yöntem ise temizlik şirketlerine ulaşmaktır. Temizlik şirketleri ile apartmanın belirli periyotlar halinde yapılacak olan temizliği için anlaşma sağlanır. Apartmandakilerin tercihine göre bu merdiven temizliği sıklığı haftada bir ya da ayda bir olarak değişebilir. Temizliğin sık sık yapılması ve araya uzun zaman sokulmaması hijyen ve sağlık açısından önemlidir.

Sitemizden inşaat sonrası fayans temizliği detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Merdiven Temizlenirken Ne Kullanılır?

merdiven temizlerken ne kullanilir

Merdiven temizliğinde kullanmak için bazı deterjanlar bulunur. Merdivenlerin yıkanması silme işleminden daha kesin bir sonuç verir. Temizlik sık sık yapıldığı takdirde silme işlemi gerçekleştirilebilir ancak uzun süredir temizlenmeyen merdivenler için yıkama işlemi önerilir. Merdiven temizliği yapılması zor bir iş değildir. Sadece yıkayan kişinin detayları iyi bilmesi gerekir. Hususi olarak bu işi yapan çok kişi vardır.

Hijyenik deterjanlar kullanılarak merdiven temizliğinde doğru sonuçlar elde edilir. Asansör boşluğuna su gitmesi, apartmanda nem oluşması haşere oluşmasını etkileyeceğinden bazen yıkamak doğru bir işlem değildir. Bu sıkıntıları yaşayan kişiler genellikle merdivenlerin silinmesini tercih eder. Silme işlemi yapılacağı zaman önceden süpürge ile süpürülmesi önemlidir.

Beylikdüzü temizlik şirketleri

Merdiven Basamakları Nasıl Parlatılır?

Basamakların parlatılması ve silinmesi lekeleri ortadan kaldırmak için gereklidir. Bazı merdivenler beton veya mermerden oluşur. Basamakların parlatılması, mermer merdivenlerde aşınma, çatlama, leke tutma gibi problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlar. Basamakların parlak olması apartmanın görünümünü güzelleştirir. Merdivenlerin düzenli bir şekilde temizlenmesi ve merdivenlerde paspas kullanımı merdiven temizliğinin ayrıntılarını oluşturan unsurlardır.

Merdiven Temizlik Ücretleri Ne Kadar?

Merdiven temizliği fiyatları temizliğin gerçekleşeceği şehir, semt gibi unsurlara göre farklılık gösterir. Apartman temizliğine depo, havuz ve otopark gibi yerlerin temizliği eklendiğinde fiyat artar. Sadece merdiven temizliği için daire başı alınan ücret 15 TL olur. Temizlik şirketleri ile fiyat anlaşması yapan yönetici bunu apartmandaki kişilere söyler ve ücretleri toplar. Temizlik şirketlerine göre alınan merdiven temizliği fiyatı değişir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir