Mutfak Dolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Mutfak dolabı temizliği yapacak kişilerin yemeklerini hazırladıkları materyalleri içinde barındırdığı bu alanı daima temiz tutmaları gerekmektedir. Temiz tutulmayan bu alan bakteri oluşumlarına sebep olur ve dolayısıyla hazırlanan yemekler hijyenik olmaz. Bu yüzden bu alanın ve mutfak dolaplarının temizliği ön planda tutulmalıdır. Mutfak dolabı temizliği yaparken her zaman doğru temizlik malzemeleri seçilmelidir. Ucuz yollu temizlik malzemeleri hem dolaplarınızda deformelere hem de sağlık açısından büyük ve önemli olumsuz etkiler yaratabilir. Mutfak dolabının gerekli temizlik malzemeleri ve temizlik araçlarıyla temizlenmesinin ardından iyice durulanması gerekmektedir. Tamamen durulanmayan dolaplar içlerinde muhafaza edeceğiniz tabak bardak gibi mutfak eşyalarının üzerine geçebilir ve sağlık açısından olumsuz etkiler yaratabilir.

Sirke ve Bulaşık Deterjanı ile Mutfak Dolabı Temizliği

Sirke ve bulaşık deterjanı karışımı mutfak dolaplarını temizlemeye yardımcı olan en güçlü karışımlardan biridir. Sirkenin asidik özelliği sayesinde mutfak dolaplarında bulunan mikropların kırılmasında ve daha steril bir alan sağlamak açısından önemli rol oynar. Karışım bir tas su içerisine bir çay bardağı sirke ve göz kararı konulacak olan bulaşık deterjanın konulmasının ardından iyice karıştırılarak birbirine karışması ile tamamlanır. Ardından bir bez yardımı ile bu karışım ile mutfak dolapları baştan sona kadar silinir. İstenildiği takdirde bez yerine bulaşık süngeri de kullanmak mümkündür. Bulaşık süngeri kullanacak kişiler için önemli nokta asla süngerin sert yüzeyinin kullanılmaması gerektiğidir. Sert yüzeyi sadece katmanlaşmış yağ kalıntılarını çıkartmak için kullanılmalıdır. Nu sayede süngerin sert kısmı dolap üzerinde aşınmalara sebep olmaz.

Sitemizden mermer temizliği bilgilerine de bakabilirsiniz.

Karbonat ve Çamaşır Suyu ile Mutfak Dolabı Temizliği

mutfak dolabi temizligi

Yoğun yağ lekeleri üzerinde etkili olan karbonat ve çamaşır suyu sayesinde yağ lekelerinden kurtulmak son derece basittir. Burada yapılması gereken sirke ve bulaşık deterjanı karışımına iki paket karbonat ilave etmek ve içinde çözünmesini sağlamaktır. Sonrasında bir bez ya da sünger yardımı ile yağ lekesi bulunan mutfak dolaplarına uygulanabilir. Karışımın içerisine çamaşır suyu eklemek yağ lekelerinden daha hızlı bir şekilde kurtulmaya olanak sağlar. Ancak çamaşır suyu arkasında yoğun bir koku bırakacağından dolayı karışımın uygulandığı yüzey ılık su ile iyice durulandığından emin olunmalıdır. Bu sayede mutfak dolabı temizliği bitecek ve arkasında çamaşır suyu kokusu bırakmayacaktır.

Diş Fırçası ile Mutfak Dolabı Temizliği

Mutfak dolabı temizliğinde ulaşılamayan bölgeleri diş fırçası yardımıyla temizlemek mümkündür. Temizlik için yapılan karışıma diş fırçasını batırarak süngerin ulaşamadığı noktaları diş fırçası yardımı ile rahatlıkla temizlenebilir. Sünger ile bu noktalara ulaşmak için fazla kuvvet uygulamak mutfak dolabında özellikle parlak yüzeylerde deformelere yol açabilmektedir. Bu yüzden mutfak dolabı temizliği sırasında ulaşılamayan yüzeylere diş fırçası ile rahatlıkla ulaşmak ve fazla güç sarf etmeden bahsi geçen bölgenin rahat bir şekilde temizlenmesi mümkün hale gelmektedir.

Durulama İşlemi

Mutfak dolabı temizliği bitiminde durulama işlemi son derecede önem arz eden bir konudur. Gerek temizlik malzemelerinin gerekse yapılan karışımların temizlik sonrasında iyi bir şekilde durulanmaması durumunda mutfak dolabında muhafaza edilen araç gereçlerin üstüne bulaşabilir, bakteri oluşumuna sebep olabilir ve kişiler için önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu noktada yapılması gereken işlem iyi bir durulamadır. Bol ılık su ve temiz bir bez yardımıyla tekrar tekrar temizlenen yüzeylerin üzerinden geçilmelidir. Temizlenen yüzeyde hiçbir karışımın ya da temizlik malzemesinin kalmadığına emin olunana kadar durulama işlemine devam edilmelidir. Durulama işleminin ardından mutfak dolabı temizliği bitmiş bir şekilde tekrardan mutfak gereçlerini muhafaza etmeye hazır hale gelir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir