Ofis Temizliği Nasıl Yapılır, Püf Noktaları Nelerdir?

Ofis temizliği yapmak için düzenli bir plan çıkarılması gerekir. Ofislerde günlük temizlik yapılması önem taşır. Virüslerin ve tozların çok sayıda kişiye nüfuz etmesini engeller ve derin temizlik esnasında da kolaylık sağlar. Günlük ofis temizliği sık kullanılan bölge ve eşyaların yanı sıra merdivenlerin ve zeminlerin temizlenmesini de içermelidir. Asansör kullanımı var ise asansörlerin de sık sık temizlenmesi sağlık açısından önem taşır. Ofis temizliği dezenfeksiyon işlemlerini de barındırmalı ve doğal malzemeler tercih edilmeli.

Ofis Temizliğinin Önemi Nedir?

Ofis temizliğinin önemi sağlık açısından son derece titizlik ile yaklaşılması gereken bir konudur. Sektör fark etmeksizin kullanılan tüm ofislerin her gün düzenli olarak temizlenmesi, haftada en az 2 gün derin temizlik yapılması gerekir. Tüm camların, zeminin ve havalandırmaların düzenli temizlenmesi sağlık sorunlarının önüne geçer. Günümüzde yaşanan korona virüsü önlemleri nedeni ile tüm ofislerin dezenfekte edilmesi ve temizlik protokollerine uyması zorunlu hale getirildi. Ofislerde yapılacak temizlik işlemlerinin korona virüs önlemleri ile uyuşması da önem taşır.

Ofis Temizliği Her Gün Yapılmalı Mı?

Düzenli ofis temizliği bakteri, virüs ve toz birikiminin önüne geçer. Her gün yapılacak ofis temizliği özellikle nefes darlığı, astım ve toza karşı alerjisi olan kişiler için öne taşır. Ofisler her gün aktif olarak kullanılan ve çok sayıda insanın ortak kullanım alanı olan mekanlardır. Bu neden ile de ofislerin her gün temizlenmesi gerekir. Her gün yapılan ofis temizliği, ofislerin daha hijyenik bir yer olmasını sağlar ve ofisi kullanan görevliler kendilerini güvende hisseder. Ekip dinamiği ve profesyonel bir çalışma hayatı için de ofis temizliği önem taşır.

Ayrıca ocak temizliği bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Ofis Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

ofis temizliginde dikkat edilmesi gerekenler nedir

Ofis temizliğinde dikkat edilmesi gereken noktalara ekstra özen gösterilmesi ve işin titizlik ile yapılması gerekir. Ofis temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Zamanlamanın planlanması
 • Kapsayıcı temizlikler için plan oluşturulması
 • Görev dağılımının yapılması
 • Önemli evrakların sorumlu kişiler tarafından düzenlenmesi ve toplanması
 • Temizlik ekibi seçerken güvenlik konusuna da dikkat edilmesi
 • Ofis düzeni göz önünde bulundurularak temizlik ekibi seçilmesi (örneğin ağır materyallerin itilip çekilmesi, eşya taşınması, ofis katı vs. gibi)
 • Ofiste temizlik olacağı bilgisinin personele verilmesi
 • Temizlik öncesi ve sonrasında temizlik ekibinden teyit almak

Ofis Temizliğinde Pratik Yöntemler Nedir?

Ofis temizliğinde pratik yöntemler ofisi her gün temizlemek ile başlar. Ofislerin her gün düzenli bir şekilde temizlenmesi derin ve profesyonel temizlik için de oldukça önemlidir. Ofis temizliğinin pratik yöntemleri şunlardır:

 • Çöplerin her gün boşaltılması ve temiz çöp poşetlerinin kullanılması
 • Ofislerin her gün havalandırılması
 • Sık sık eldiven ve maske değiştirilmesi
 • Ofis çalışanlarının kendi düzenlerini ve tertiplerini sağlamaları
 • Halıların her gün süpürülmesi
 • Dosyaların dolapta muhafaza edilmesi
 • Tozlanma ve toz yapışma oranı fazla olan nesnelerin değiştirilmesi

Ofis Nasıl Dezenfekte Edilir?

Ofis dezenfekte işlemi için ayrı aparat ve makineler bulunur. Ofislerin düzenli olarak dezenfekte edilmesi, ilaçlanması ve haşerat kontrollerinin yapılması gerekir. Ayrıca korona virüsü nedeni ile dezenfekte işlemlerinde önemli ölçüde artış yapandı. Ofislerin dezenfekte edilmesi için ayrı ilaçlar, kimyasallar ve ekipmanlar bulunur. Bu işlemin profesyonel kişiler tarafından korunaklı kıyafetler içerisinde yapılması gerekir.

Ofiste En Çok Kirlenen Yerler Neresidir?

Ofiste en çok kirlenen yerler arasında sık sık kullanılan ortak kullanım alanları ve masalar gelir. Ofis temizliğinde masaların, çöp kutularının, asansörün ve ortak kullanım alanlarının sıkça düzenlenmesi ve temizlenmesi gerekir. Ayrıca ofis tuvaletlerinin de günde en az 3 kere kapsamlı temizlik ihtiyacı vardır.  

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir