Ocak Temizliği Nasıl Yapılır? Ocak Ne İle Silinir?

Ocak temizliği yapmak için birden çok yöntem bulunur. Neredeyse her gün defalarca kullanılan ocak belirli araklarla temizlenmezse üzerinde kir ve yağ tabakası oluşur. Bu kir ve yağ tabakası zamanla bakterilere ve mikroplara ev sahipliği yapmaya başlar. Böyle bir ocakta kişinin yemek hazırlaması mümkün olmamakla birlikte herhangi bir yemek yapılması söz konusu olsa bile yemeğin sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Bu yüzden kişilerin belirli periyotlarda ocak temizliği yapması oldukça önem arz eden bir konudur. Ayrıca günümüzde birden fazla ocak türü bulunmaktadır ve her ocak türü için ayrı temizleme yöntemi vardır. Ocak türlerine göre ocak temizliği yöntemleri aşağıdaki gibidir:

  • Bebek yağı ile İnox ocak temizliği,
  • Limon ve sirke ile çelik ocak temizliği,
  • Diş macunu ile seramik ocak temizliği,
  • Çamaşır sodası ile emaye ocak temizliği.

Bebek Yağı ile İnox Ocak Temizliği

İnox türünde olan ocakları temizlemek için bebek yağı kullanılabilmektedir. Çamaşır suyu ya da sirke gibi maddeler İnox türündeki ocakların aşınmasına ve zaman içerisinde deforme olmasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden mümkün olduğunca her kullanım ardından İnox ocakları bebek yağıyla temizlemek ve hemen arkasından su ile durulamak İnox ocakların daha uzun ömürlü olmasını saylayacaktır. Bir bez yardımıyla bebek yağını ocak üzerine iyice yedirmek gerekir. Yedirilen bebek yağının arkasından hafif nemli bir bezile bebek yağı ocak üzerinden silinmelidir. Son olarak durulamak için bir bez ile ocağın üstü silinir ve ocak temizliği tamamlanmış olur.

Ayrıca mutfak temizliği nasıl yapılır? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Limon ve Sirke ile Çelik Ocak Temizliği

limon ve sirke ile celik ocak temizligi

Limon ve sirke ile çelik ocakların zarar görmeden temizlenmesi mümkündür. Yapısı gereği dayanıklı olan çelik ocakları temizlemek için en çok kullanılan yöntem limon suyu ya da sirkedir. Limon suyu ve sirke asidik özelliği sayesinde ocak üzerinde kalan yağ ve yemek artıklarını kolayca yüzeyden koparabilir. Uygulanması gerek işlem ise limon suyunun ya da sirkenin çelik ocak üzerine dökülmesinin ardından kısa bir süre beklemek. Geçen süre dökülen limon suyu ya da sirke ocak üzerindeki yemek artıklarının yüzeyden ayrılması için yeterli olacaktır. Akabinde bir bez yardımı ile ocak üzerini silmek ocak temizliği işlemini tamamlamak için yeterli olacaktır.

Diş Macunu ile Seramik Ocak Temizliği

Seramik ocak sahipleri ocaklarını diş macunu ve mikrofiber bez sayesinde temizlemeleri mümkündür. Seramik ocaklar yapısı bakımından diğer ocaklara göre daha narindir. Bu sebeple bulaşık teli gibi materyallerle seramik ocakların temizlenmesi mümkün olmamaktadır. Bulaşık teli ile temizleme işlemi yapılması ocak üzerinde çizikler oluşmasına yol açar. Seramik ocakları temizleyebilmek için mikrofiber bez kullanmak gereklidir. Ocak üzerinde oluşan lekelerin çıkmaması halinde leke üzerine sürülecek diş macunu sayesinde lekelerden kurtulmak daha kolay bir hal alacaktır. Leke oluşumunu engellemek isteyen kişilerin her kullanımın ardından nemli bir bezle silmesi gereklidir.

Çamaşır Sodası ile Emaye Ocak Temizliği

Neredeyse her evde bulunan emaye ocaklar çamaşır sodası yardımıyla kolayca temizlenebilmektedir. Ayrıca emaye ocakları limonlu su ya da sirkeli su ile temizlemek de mümkündür. Emaye ocaklar bez ya da sünger ile rahatlıkla temizlenebilmektedir. Günler öncesinden kalan yemek artığını ve yağı kolayca üzerinden atabilen emaye ocakların üstüne çamaşır sodası dökmek ve bir süre beklemek yeterli olacaktır. Belirli bir süre beklemenin ardından yapılacak durulama işlemi ile yüzeyde hiçbir kir gözükmeyecektir. Bu sayede ocak temizliği yapılmış olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir