Tay Tüyü Koltuk Temizliği Nasıl Yapılır, Ne Kullanılır?

Tay tüyü koltukları temizlemek için doğal ürünlerin tercih edilmesi gerekir. Özellikle ılık suya eklenecek olan az miktarda sirke ile tay tüyü koltuklara zarar vermeden temizleme yapılır. Tay tüyü koltuk kullanırken lekelenme ve kirliliğin önüne geçmek için örtü kullanılabilir. Tay tüyü koltukların temizliğinde yumuşak bezler ile nemlendirme ve durulama yapılabilir. Tay tüyü koltuk temizliği esnasında rengin solmaması için sirke miktarının az olmasına dikkat edilmesi gerekir.

Tay Tüyü Koltuk Nedir?

Tay tüyü koltuk tüyleri tay tüyü gibi görünen koltuklara verilen isimdir. Koltukları tüylerin yatay ve dikey bir görünüm kazanması için farklı işlemler yapılır. Özellikle püskürtme yöntemi ile tüylere şekil verildiği ve tüylerin tay tüyü gibi görünmesi nedenlerinden dolayı tay tüyü koltuk olarak bilinir. Tay tüyü koltukların tüyleri uzun tüylerdir ve tozlanma yapabilir. Birçok farklı renk ve modelde tay tüyü koltuk satışı yapılır.

Tay Tüyü Koltukta Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Tay tüyü koltuk temizliğinde dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunur. Tüylerin hizalanış yönü ve uzunluğuna bağlı olarak temizliğin yapılması gerekir. Özellikle silme işleminde sert ve baskılı hareketler yerine yumuşak hareketler tercih edilmeli. Sert temizlik ve silme işlemleri tüylerin dökülmesine neden olur. Tüylerin dökülmemesi ve görüntünün bozulmaması için nazik hareketler ile tay tüyü koltuk temizliğinin yapılması gerekir.

Ayrıca sebil temizliği bilgilerine bakabilirsiniz.

Tay Tüyü Koltuk Temizliğinde Önemli Noktalar Nedir?

tay tuyu koltuk temizliginde onemli noktalar nelerdir

Tay tüyü koltuk temizliği önemli noktalar arasında kimyasal maddeleri az veya hiç kullanmamak yer alır. Tay tüyü koltukların temizliği için doğal sabunlar kullanılabilir. Tay tüyü koltukların temizliğinde temizleme yönü oldukça önemlidir. Ayrıca temizliğin ardından nemlenmenin önüne geçmek için havalandırma yapılması önem taşır.

Püskürtme yöntemi ile temizlik yapılabileceği gibi sıvıyı doğrudan koltuğa temas ettirmeden bir bez ile de temizlik yapılabilir. Tay tüyü koltuklar ayrıca süpürge makinesi ile de temizlenebilir. Makinenin derecesinin yüksek olmamasına dikkat edilmelidir.

Tay Tüyü Koltuk Ne ile Temizlenir?

Tay tüyü koltuk temizleme ürünleri arasında birçok doğal madde yer alır. Tay tüyü koltukların temizlenmesinde yardımcı olacak ürünler şunlardır:

  • Sirke
  • Ilık su
  • Sabunlu su
  • Bebek şampuanı
  • Deterjan
  • Nemli bez
  • Arap sabunu
  • Aspirinli su

Temizlik esnasında tercih edilebilir. Temizlik yaparken yukarıda belirtilen maddelerden bir veya ikisi ile işlem yapılabilir. Örneğin ılık bir suyun sirke ile karıştırılması yeterlidir veya sabunlu su kullanımı da yine koltuğun temizlenmesini sağlar. Tüm maddelerin bir arada kullanılmaması gerekir.

Tay Tüyü Koltuk Nasıl Temizlenir?

Tay tüyü koltuk temizleme yöntemi doğal maddeler ile olmalıdır. Tüylere ve koltuğun yapısına zarar vermemek gerekir. Ayrıca koltuğun hava almayan bölgeleri bir süre havalandırılmalı. Koltuk altlarının, yastıkların kullanılmayan yüzeylerinin ve minder altlarının da temizlenmesi önem taşır. Koltukların nemli olarak kalmaması için doğal yollar ile kuruyana kadar kullanılmaması gerekir. Güneşli havalarda koltuk temizliği yapılabilir ancak koltukları doğrudan güneşe maruz bırakılması koltuk renginde solmalara neden olur. Doğrudan güneşe maruz bırakılacak ise üzerine bir örtü gerilerek koltuğun sararmasının önüne geçilebilir.

Tay Tüyü Koltuk Hangi Deterjanla Silinir?

Tay tüyü koltuk deterjan ile temizlenen koltuk türleri arasında yer alır. Doğal deterjanlar veya evde yapılacak karışımlar ile tay tüyü koltuk temizliği yapılabilir. Örneğin beyaz sirke, ılık su ve Arap sabunu karıştırılarak elde edilecek karışım, koltuğa püskürterek uygulanabilir. Karışım homojen bir yapı elde ettikten sonra tay tüyü koltuk temizliğinde renk solması yapmadan etkili olduğu bilinir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir