Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır, Hangi Deterjan Kullanılır?

Banyoların temizliği evin diğer bölümlerinden daha önemlidir. Çünkü banyoların havalandırma yapılması diğer odalara göre daha azdır. Aynı zamanda banyoda nem daha fazladır. Sağlık açısından hem hijyenik hem de temizlik için tuvalet temizliği detaylı şekilde yapılmalıdır.

Tuvalet Temizliğinde İnce Noktalar Neler?

Tuvaletin içinde nem oldukça fazladır. Bu yüzden bakterilerin ve mikropların çoğalması da olası bir durumdur. Tuvalet temizliği için kesinlikle kirecin oluşmasını önleyen deterjan, çamaşır suyu, tuvalet fırçası ve kokuların önlemesini sağlayan koku giderici ürünler kullanılmalıdır. Tuvalet fırçalarının çok yumuşak olmamasına dikkat etmek gerekir. Yumuşak fırçalar klozet içinde ulaşılamayan bölgeleri temizleme konusunda dezavantaj sağlar. Tuvalet fırçalarının paslanmaz olmasına da özen göstermeniz gerekir. Özellikle suya değdiğinde paslanma gibi durumlar meydana gelmemelidir.

Çamaşır suyu muhakkak tuvalet temizliğinde kullanılmalıdır. Çamaşır suyu bütün bakterileri ve mikropları en derine kadar temizler. Klozetin içine temizlik işleminden sonra güzel kokması için koku giderici ürünleri takmanız gerekir. İsterseniz okyanus isterseniz limon isterseniz de çam kokularından seçimler yapabilirsiniz.

Tuvaletler Nasıl Parlak Hale Gelir?

Aşağıda tuvalet temizliğinin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili ayrıntılar yer alır:

 • Tuvalet temizliğini yapmadan önce eldiven ve tıbbi maske kullanmanız gerekir.
 • İlk olarak klozet temizliğinden başlamak lazımdır.
 • Klozeti temizlemeden önce cam ve kapıyı da açıp ortamı havalandırmanız gerekir.
 • Çamaşır suyu alın ve klozetin içine bol miktarda dökmeye başlayın.
 • Daha sonra 5 dakika boyunca çamaşır suyunu klozetin içinde bekletin. Bu esnada klozet kapağının ağzını da kapatmanız gerekir.
 • 5 dakikanın ardından bir tane sert tuvalet fırçasını alarak en ulaşılamayan köşeleri bile fırça ile güzelce temizleyin.
 • En son olarak sifonu çekip klozetin mis gibi temizlenmesini sağlayın. Klozet hem bembeyaz olur hem de parlak bir görüntüde görülür.

Ayrıca tay tüyü koltuk temizliği bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Tuvalet Temizliğinde Nereler Temizlenir?

tuvalet temizliginde nereler temizlenir

Tuvalet temizliğinde yapılması gereken adımlar aşağıda tek tek verilmektedir:

 • İlk olarak banyoda yer alan bütün halıları ya da paspasları kaldırmanız ve güneşte havalandırmanız gerekir.
 • Daha sonra duvarları ve camları güzelce silmeye başlayın.
 • Ardından banyodaki fayansları da silmeniz gerekir. Bunun için yumuşak sünger ya da fırça tercih etmeniz gerekir.
 • Fayansların aralarının detaylı bir şekilde temizlenmesi için diş fırçası kullanınız. Aynı zamanda derz için üretilen deterjanları almanız gerekir.
 • Daha sonra küvet ve duşa kabini temizlemelisiniz.
 • Özellikle duşa kabinin köşelerinde küfler ve paslanmalar sıklıkla meydana gelir. Küflerin yok olmasını sağlayan küf ve pas çözücülerini tercih etmelisiniz.
 • En köşeleri diş fırçası ile temizlemeniz işinizi daha da kolaylaştıracaktır.
 • En son olarak lavabo temizliği yapılmalıdır.

Beylikdüzü temizlik

Tuvalet Temizliğinde Banyolar Nasıl Hijyenik Yapılır?

Banyolarda hijyenin en çok yapılması gereken bölümü klozet ve lavabodur. Lavabo çok sık kullanılan kısımlardan birisidir. Lavabo temizliğini yapmadan önce lavabonun tıkanıklık durumunu kontrol etmekte yarar vardır. Lavabonun tıkalı olması durumunda bir pompa yardımı ile tıkanıklığı kolayca giderebilirsiniz. Aynı zamanda toz halinde satılan lavabo açısı ürünlerini sıcak su ile lavabonun ortasına döküp tıkanıklığı yok etmeniz mümkündür.

Kireç sökücü deterjan alın ve lavabonun bütün yüzeylerine bol bol dökmeye başlayın. Ardından yumuşak bir sünger temin edin. Daha sonra sünger yardımı ile lavabonun her yerini en derine kadar ovmaya başlayın. 5 dakika ovma işlemini yaptığınızda lavabodaki tüm kireçler ve lekeler tamamen yumuşar ve ortadan kaybolur. Su ile bütün lavaboyu yıkamaya başlayın. En son olarak mikro fiber bir bez ile lavabonun her tarafını kurulayın. Bu sayede lavabonun her yeri parlak ve temiz bir yapıda olur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir