Ütü Temizliği Nasıl Yapılır, Kireç Nasıl Çıkarılır?

Ütü temizliğinin düzenli bir şekilde yapılması ütü performansının ve kullanım ömrünün yüksek olması açısından önemlidir. Aksi takdirde ütüde gözlenen kireçlenme durumu hem ütünüzün çalışma performansını etkiler hem de ütülediğiniz kıyafetleriniz üzerinde olumsuz etkiler gözlenebilir. Kireçlenme akabinde ütünüzün ısı problemi çıkartması söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra buhar üflememe durumu da gözlenebilir. Ayrıca bu tarz kireçlenme durumu kıyafetlerinizde iz kalmasıyla da sonuçlanabilir. Dolayısıyla zaman zaman ütü temizliğini etkili bir şekilde tamamlayarak kireçlenmeyi ve beraberinde getirdiği sorunları önleyebilirsiniz. Ütü temizliğini pratik ve etkili bir şekilde tamamlayabilmek için başvurabileceğiniz yöntemler ise şunlardır:

  • Limon Tuzu
  • Sirke Yöntemi
  • Deterjan Yöntemi
  • Karbonat – limon karışımı
  • Tuz yöntemi
  • Sirke ruhu yöntemi.

Limon Tuzu

Limon tuzu ve sıcak su kullanarak elde edeceğiniz karışım ütü temizliğini sağlamak konusunda etkili olacaktır. Yapmanız gereken yalnızca 1 bardak sıcak suyun üzerine 1 yemek kaşığı limon tuzu dökmek ve akabinde karıştırma işlemi yapmak. Bu işlemle birlikte karışımınız hazır olacak. Sonrasında elde ettiğiniz karışımı ütünüzün su haznesi kısmına dökmeniz ve ütünüzü yüksek ısıda çalıştırmanız gerekir. Bu sayede ütünüzün kireçlerden arınmasını yüksek ölçüde sağlayabilirsiniz.

Sirke Yöntemi

Temizliğin pek çok alanında etkili bir yöntem olan sirke ütünüzün kireçlerden temizlenmesinde de güzel bir sonuç sağlar. Üstelik oldukça pratik bir şekilde gerçekleştirilebilir. İlkin ütünüzü ısıtmanız gerekir. Bu ısıtma işlemi için birkaç dakika yeterli olacaktır. Sonrasında ütünün fişini çekmeniz ve hazırladığınız sirkeyi ütünün alt kısmına dökmeniz gerekir. Bu konuda önemli olan nokta ise döktüğünüz sirkenin ütüde bulunan bütün deliklerden girdiğidir. Akabinde birkaç dakika daha beklemelisiniz. Bu işlem tamamlandığında ütünün deliklerindeki kireçlerin çözüldüğünü gözlemleyeceksiniz.

Ayrıca tuvalet temizliği nasıl yapılır? Bilgilerine bakabilirsiniz.

Deterjan Yöntemi

utu temizliginde deterjan

Deterjan kullanarak ütü temizliği yapmanız işe yarar bir çözümdür. Fakat bütün deterjanlar bu konuda tam bir işlev göremeyebilir. Yapmanız gereken kireç çözücü deterjan ürünlerini kullanmaktır. Aynı zamanda deterjan ile temizlik işlemini gerçekleştirirken hassas bir çalışma gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Özellikle deterjan kokusuna çok fazla maruz kalmamak önemlidir. Deterjanı ütünüzün alt deliklerine yavaşça ve dikkatle dökmelisiniz. Bu yöntem ile kireçlerin çözülmesi hızı bir şekilde gerçekleşir. Sonrasında bir bardak kadar suyu ütünün su haznesine yerleştirmeli ve ütüyü düşük sıcaklıkta çalıştırmalısınız.

Limon – Karbonat Karışımı

Limon ve karbonat yöntemi sayesinde ütünüzün temizliğini tam bir şekilde sağlayabilirsiniz. Öncelikle ütünüzün alt kısmındaki delikler için açma işlemi uygulamanız gerekebilir. Bunu bir kürdan yardımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında karbonatı ütünüzün deliklerinden dikkatlice dökün. Dökme işlemini tamamlamanızın ardından bir limonu yarıya bölerek bir yarısıyla ütüyü silmelisiniz. Bu işlemden sonra ütüyü birkaç dakika ısıtmanız gerekir. Isıtma işleminin ardından ütünün fişini çekin ve beklemeye başlayın.

Tuz Yöntemi

Tuz yardımıyla gerçekleştireceğiniz temizlik işlemi de ütünüz alt kısım temizliğini sağlayabilirsiniz. Konusunda etkili olmaktadır. Öncelikle pişirme kâğıdı kullanmanız gerekir. Pişirme kâğıdını etraflıca tuzlayın. Sonrasında ütüyü ısıtın ve pişirme kağıdının üzerinde ütüler gibi gezdirin. Bu işlem esnasında önemli olan kısım ütünün deliklerine tuz kaçmamasıdır. Tuz sayesinde ütünüzün alt kısmına yapışan lekeler ya da kirler silinip gidecektir. Fakat bu yönteme başvurmanız ütünüzün altında çizikler meydana getirebileceği için dikkatli olmanız gerekmektedir.

Beylikdüzü temizlik şirketleri

Sirke Ruhu Yöntemi

Sirke ruhu ve su kullanarak hazırlayacağınız karışım ütü temizliğinde etkili olmaktadır. Sirke ruhunu ve suyu denk olacak şekilde bir bardak ya da kâse içerisinde karıştırın. Karıştırdığınız bu karışımı ütünüzün su kısmına dökün. Akabinde tek yapmanız gereken ütünüzü fişe takmak. Sonrasında kireçlerin temizlenmesine tanıklık edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir