Banyo Fayans Temizliği Nasıl, Hangi Deterjanla Yapılır?

Banyoda yer alan fayansların temizliğini haftada en az 1 defa yapmanız gerekir. Banyo fayans temizliği için banyonun duvarlarındaki fayansları da ayda bir ya da iki defa silmeniz yeterli olacaktır. Banyo fayanslarının temizliği için kullanılan malzemelerin de sağlığınızı etkilememesi için kaliteli olanını seçmeniz gerekir. Bir sünger yardımı ile fayans temizleyiciyi uygulayıp fayansların güzelce köpüklü bir şekilde temizliğini yapabilirsiniz. Aynı zamanda bir bez yardımı ile de sildiğiniz fayansları kurulayabilirsiniz.

Banyo Fayans Temizliği Karbonat İle Nasıl Yapılır?

Banyo fayanslarının temiz bir şekilde silinmesi için karbonat kullanabilirsiniz. Karbonat ile fayanslar hiçbir şekilde zarar görmez. Öncelikle bir ılık suyun içerisine karbonatı dökün ve su içinde macun hale gelmesine yardımcı olun. Daha sonra bir yumuşak sünger alın ve fayansların üzerine sürmeye başlayın. İyice kirli yüzeylerin üzerinde köpürtme işlemini yapın. Biraz bekleyin ve başka bir ıslak sünger alarak köpürmüş olan fayansları durulamaya başlayın. En son olarak bir bez yardımı ile fayansları silip pürüzsüz ve beyaz bir hale getirebilirsiniz. Bu sayede bütün kir ve kalıntılar fayansların yüzeyinden kısa sürede çıkmış olur.

Banyo Fayans Temizliğinde Sirke İşe Yarar Mı?

Beyaz sirke banyo fayanslarının temizlenmesinde oldukça etkili bir role sahiptir. İçinde asit yer aldığı için tüm fayansların yüzeylerindeki kirleri, lekeleri ve kalıntıları en derine kadar temizleyebilme özelliğine sahiptir.

Sirkeyi bir boş sprey şeklindeki kutuya koymanız yeterli olacaktır. Daha sonra bütün fayansların üzerine bol miktarda sıkmaya başlayın. 5 ya da 10 dakika boyunca bekleyin. Ardından kuru bir bez ile fayansları silmeye başlayın. Bu sayede banyo fayanslarınız hem beyaz hem de parlak bir yapıda olacaktır. Aynı zamanda derz aralarının da temiz bir görüntüde olmasına yardımcı olur.

Ayrıca sitemizden avize temizliği nasıl yapılır? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Banyo Fayans Temizliği Nasıl Gerçekleşir?

banyo fayans temizligi nasil gerceklesir

Banyo fayanslarının temizlenmesi için gerekli olan deterjanların kaliteli şekilde seçilmesi gerekir. Çünkü birçok deterjan banyo fayanslarının üzerinde leke bırakır. Fayans için özel olarak hazırlanmış temizleyicileri ya da yağ lekelerinin çıkarılmasında etkili olan deterjanları kullanmanız daha etkili olacaktır. Banyo fayanslarına deterjanı döktükten sonra 5 dakika beklemeniz tavsiye edilir. Çünkü özellikle banyo fayanslarının arasında var olan lekeler ve kirler oldukça zor çıkar. Bu yöntem ile bütün kirler 5 dakika içinde yumuşamaya başlayacaktır. 5 dakika beklenildikten sonra ıslak bir bez ya da sünger almanız gerekir. Tüm fayansları silerek durulayın.

Fayansların olduğu bölümde su giderinin olması durumunda bolca su ile durulama işlemini yapmanız da mümkündür. Temizlik için kullandığınız suyun kireçli olmamasına da dikkat etmeniz gerekir. En son kuru bez ile bütün fayansları kurulayın.

Banyo Fayans Arası Temizliği Nasıl Detaylı Yapılır?

Banyo fayanslarının araları zaman geçtikçe kirden dolayı koyulaşmaya başlar. Derzlerin temizlenmesi de bu yüzden biraz zaman alır. Fayans aralarının temizliğinin en derine kadar yapılması için çamaşır suyu ya da derz için üretilmiş olan özel deterjanları kullanmanız gerekir. Çamaşır suyunu ya da özel deterjanı diş fırçasının ucuna dökün ve derzleri detaylı bir şekilde temizleyin. Aynı zamanda kulak temizleme pamuğu ile de derzleri ince ucu sayesinde kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Çamaşır suyunu ya da derz için özel olarak üretilmiş olan deterjanı fayans aralarına döktükten sonra 5 ya da 10 dakika beklemeniz gerekir. Daha sonra lekeler hemen yumuşar ve bu lekeleri de ıslak bez ya da yumuşak sünger ile hemen silebilirsiniz. Fayans araları eskisinden daha beyaz ve parlak görünecektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir