Beyaz Koltuk Temizliği Nasıl, Hangi Deterjanla Yapılır?

Beyaz koltukları temizlemek doğal yollar ile yapıldığında kalıcı sonuçlar alınmasını sağlar. Beyaz koltuklar, en ufak lekeleri daha gösterdiği için açık renkli koltuklarda temizlik yaparken dikkat edilmesi gerekir. Temizlik esnasında koltukta aşınmaların yaşanmaması için yüksek dozda kimyasal kullanılmaması tavsiye edilir. Beyaz koltuk temizliği esnasında sıklık ile sabun tercih edilir. Bir bezin nemlendirilerek sabun ile karıştırılması da koltuğu temizlemek için ilk aşama olabilir.

Beyaz Koltuk Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Beyaz koltuk temizleme yolları arasında sıklık ile kimyasal malzemeler tercih ediliyor. Kimyasal malzemelerin koltuk yüzeylerinde sıkça kullanılması koltuk kılıfının aşınmasına neden olur. Ayrıca kimyasal malzemelerin içerisindeki gaz ve zararlı maddeler, temizliği yapan kişi için de tehlike yaratır. Beyaz koltukları temizlemek için soda, sirke ve sabun gibi doğal malzemelerin tercih edilmesi hem sağlık için hem de koltuğun zarar görmemesi için önemlidir.

Beyaz Koltuk Temizliğine İşe Yarayan Yöntemler Nedir?

Beyaz koltuk temizleme yöntemleri arasında en çok işe yarayan yöntemler doğal olanlardır. Doğal yöntemler ile yapılan temizlik işlemi hem temizlik yapan kişinin sağlığını da olumsuz yönde etkilemez. Beyaz koltuk temizliğinde tercih edilen yöntemler şunlardır:

 • Ilık bir su ile nemlendirilecek bezin yüzeye uygulanması
 • Koltuk temizleme esnasında sert hareketler yapılmaması
 • Sildikten sonra yüzeyin durulanması
 • Çıkarılabilir koltuk kılıflarının elde veya makinede yıkanması

Beyaz koltuk temizliği esnasında dikkat edilmesi gereken yöntemlerdir. Başlangıç aşamasında ılık su kullanılması koltuk renginin açılmasını da önler.

Ayrıca bahar temizliği hakkında bilgilere bakabilirsiniz.

Beyaz Koltuklar Hangi Doğal Malzemeler ile Temizlenmelidir?

 

Doğal koltuk temizliği uzmanlar tarafından da tavsiye edilen alternatif bir yöntemdir. Kimyasal malzemelerin zarar vermesi nedeni ile kullanılabilecek doğal malzemeler şunlardır:

 • Sirkeli su
 • Arap sabunu
 • Soda
 • Beyaz sabun
 • Karbonatlı su

Bunların yanı sıra bulaşık makinelerinde kullanılan tabletler de işe yarayabilir. Ancak beyaz koltuklarda kullanılacağı için yarım veya 1 tablet yeterlidir. Beyaz koltuk temizliğinde kullanılacak malzemelerin yeterli dozda olması önem taşır. Kullanılacak doz arttırıldığında koltuk yüzeyi zarar görmeye başlar.

Beyaz Koltuk Temizliği İçin Sirkeli Su Kullanılır Mı?

Beyaz koltuk temizliğinde sirkeli su işe yarayan bir temizlik yöntemidir. Beyaz koltuklar kirleri daha kolay gösterir ve bu neden ile temizliğinde ekstra dikkat edilmesi önem taşır. Beyaz koltuk temizliğinde sirkeli su kullanmak için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Bir kaba ılık bir su eklenmesi
 • Temizlenecek bölgeye göre en fazla 2 ölçek sirke eklenmesi
 • Ilık su ve sirkenin karıştırılması
 • Bir bezin karışım ile ıslatılması ve sıkılması
 • Temizlenecek bölgenin yumuşak hareketler ile silinmeye başlaması

Yeterli olur. Püskürtmeli şişeler de temizlik esnasında kullanılabilir. Karışımın bir kap yerine püskürtmeli bir şişeye koyulması temizlik sürecini kısaltır. Koltuk yüzeyine doğrudan püskürtüldükten sonra nemlendirilmiş bir bez ile yüzey silinebilir.

Soda ile Beyaz Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Beyaz koltuk temizliğinde soda sıkça kullanılan yöntemler arasında yer alır. Sodanın bileşen maddeleri olan amonyak ve boraks temizlikte etkili bir çözüm olur. Sodayı lekenen bölgeye dökerek bir süre beklenebilir ve ardından nemlendirilmiş bir bez ile yüzey silinebilir. Ayrıca soda ve su karışımı da püskürtmeli yöntem ile tercih edilen bir temizlik çözümüdür.

Sodanın fazla miktarda kullanılmaması ve temizlik esnasında maske takılması önem taşır. Beyaz koltuk temizliği esnasında soda kullanılacak ise daha küçük yüzeylerde deneme yapılması da tavsiye edilir. Sodanın yarım ölçek kadar kullanılması temizlik esnasında yeterlidir. Miktarı arttıkça koltuk yüzeyi aşınmaya başlar bu neden ile az miktarlarda soda kullanımı beyaz koltuklar için daha uygundur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir