Derz Temizliği Nasıl Yapılır? Derz Arası Temizlik Önerileri

Derz olarak bilinen fayansların ara kısımlarını temizliğini yapmak için bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlere başvurarak derz temizliğini en etkili şekilde yapabilirsiniz. Zamanla kirden dolayı kararan ve rengi değişen derz araları evinizde kötü bir görüntüye sebep olur. Dolayısıyla evinizde tam bir temizlik yapabilmeniz adına derz temizliğinin de iyi bir şekilde yapılmış olması önem arz eder. Dert temizliğini en iyi şekilde yapabilmek için başvurabileceğiniz etkili yöntemler ise şunlardır:

  • Derz kalemi ve mavi su yöntemi,
  • Çamaşır suyu yöntemi,
  • Sirke yöntemi,
  • Diş macunu yöntemi,
  • Karbonat yöntemi.

Derz Kalemi ve Mavi Su Yöntemi

Derz temizliği için özel olarak üretilen derz kalemini kullanarak derz temizliğini güzel bir şekilde gerçekleştirmeniz mümkündür. Derz kalemiyle yapacağınız uygulamayı ayrıca derz temizliğinin en iyi şekilde yapılması için geliştirilen mavi su desteklediğiniz takdirde yapacağınız temizlik sonrası derz kısımlarındaki kirliliğin ne denli kaybolabildiğini gördüğünüzde şaşıracaksınız. Derz kalemi ve mavi su yöntemi kullanarak derz temizliği yapmak biraz zahmetli bir işlem olsa da bu uygulamayla birlikte derz aralarının ilk günkü rengine kavuşması mümkündür. Ayrıca derz temizliği için özel olarak üretilen mavi su bu konuda etkili bir temizleyici olsa da ağır bir şekilde kimyasal içerdiğini de unutmamalıdır. Dolayısıyla aşırı kullanımının ardından derzlerin zarar görmesi muhtemeldir ve kararında kullanılmalıdır.

Çamaşır Suyu Yöntemi

Çamaşır suyu kullanarak derz temizliğinin sağlanması da muhtemeldir. Bu uygulama için öncelikle yapmanız gereken bir kabın içerisine ılık su doldurmanız. Ilık suyu kabın yarısına kadar doldurmalısınız. Akabinde kabın kana kısmına çamaşır suyu eklemeniz gerekir. Ekleyeceğiniz çamaşır suyu miktarını derzlerinizin kir düzeyine göre belirleyebilirsiniz. Temizlik işlemini ise diş fırçası ya da sünger gibi nesneler aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Temizlik esnasında eldiven kullanmanız ise sizin yararınıza olacaktır.

Ayrıca banyo fayans temizliği bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Sirke Kullanımı

derz temizligi sirke suyu

Sirkenin sağladığı mucizelerden biri de derz temizliğinde verdiği etkili sonuçtur. Derz temizliğini etkili bir şekilde sağlamak için ihtiyacınız olan tek şey saf sirke. Akabinde saf sirke ile ılık su karışımı yapmanız gerekmektedir. Ilık su ile saf sirkeyi yarı yarıya olacak şekilde karıştırmanız gerekmektedir. Derzlere bu karşımı güzelce uygulayarak derzlerde bulunan kirlerden kurtulabilirsiniz. Bu karışıma aynı zamanda tuz ekleyerek karışımı uygulamanız da mümkündür. Böylece sirkenin sağladığı temizleyici etki arttırılabilir.

Karbonat – Çamaşır Suyu Karışımı

Karbonat ile çamaşır suyu ile elde edeceğiniz karışım da derz temizliğini tam anlamıyla sağlamaktadır. Eğer derz temizliği için kimyasal kullanmak istemiyorsanız karbonat ve çamaşır suyu karışımını deneyebilirsiniz. Yapmanız gereken ayarlama ise 1 ölçü çamaşır suyu ve 3 ölçü karbonat şeklinde olmalıdır. Yapacağınız karışımın macun kıvamını alması akabinde karışımınız hazır olacaktır. Eğer macun kıvamını tam olarak alamazsanız bir ölçü daha karbonat ekleyebilirsiniz. Hazırlanan karşımı biraz ıslatmanızın ardından diş fırçası ya da temizlik fırçası ile derz aralarına uygulayın. 30 dakika ile 45 dakika arası bekletmeniz önerilir. Beklettikten sünger ile ovalamanız kâfi olacaktır.

Diş Macunu

Diş macunuyla derz temizliği de güzel bir şekilde yapılabilmektedir. Bu hususta diş macunundan alacağınız verimliliğin artması için beyazlatma özelliği bulunan diş macunlarını kullanmanız önerilmektedir. Bu özellikteki diş macunlarını derz aralarına titizlikle sürerek temizlik işlemine başlayabilirsiniz. Akabinde yapmanız gereken 15 dakika kadar beklemektir. 15 dakikanın ardından diş fırçası ya da süngerle ovalamanız gerekir. Diş macunu ile derz temizliğinin son aşaması ise derzleri ılık su ile durulamaktır. Akabinde işleminiz tamamlanacak ve istediğiniz temizliği sağlayacaksınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir