Dış Cephe Temizliğinde Alınan Tedbirler

Dış cephe temizliği genelde çok yüksek katlı binalar için uygulanmakta ve işinin ehli insanlar tarafından yapılmaktadır. Bu yüzden de ekstra güvenlik önlemleri alınması gerekmektedir.  Dış cephe temizliğinde alınan tedbirler hem işi yapan hem de işi yüklenen kişinin güvenlik kurallarına uyması ile olur.  

Beylikdüzü temizlik firmaları dış cephe temizliği yaparken bütün güvenlikkurallarına uyar ve hiçbir şekilde güvenlik ihlali yapmazlar. Dış cephe temizliğinde hem işi yaptıran hem de işi yapan firmanın kendine göre alması gereken güvenlik tedbirleri vardır. Her iki tarafta eğer bu tedbirleri düzgün bir şekilde belirleyip uygularsa yapılacak olan dış cephe temizliği sonrasında hiçbir aksaklık yaşamadan işlem tamamlanmış olur.

Dış Cephe Temizliği Neden Gereklidir?

İş yeri yâda çalışma ofisi yâda ev mekân fark etmeksizin yaşadığımız alanların temizliği hijyen açısından ve sağlık açısından çok önemlidir. Ayrıca dış cephe mekân temizliklerinde yüzeylerin çabuk yıpranması ve binaların sağlam kalması açısından temizlik daha da önemlidir. Cam temizliği ile binalarda yapılan dış cephe temizliği çok risklidir ve zorluk derecesine göre iş güvenliği önemlerinin alınması normalden bir kat fazla olması icap eden bir işkoludur.                   

Ek Önlemler Alınmalı Mıdır?

Dış cephe cam temizliği yapılırken sadece işletme ve işçinin güvenlik tedbirleri değil çevresel faktörlerinde güvenliği düşünülmelidir. Dış cephe temizliğinin yapılacağı mekânın cadde üzerinde veya sokak arasında olması bile güvenlik tedbirlerinin alınması açısından farklılık gösteren etkenlerdir.Trafiğin çok yoğun olduğu bir bölgede yapılacak olan dış cephe temizliği esnasında yüksek katlardan aşağıya herhangi bir şeyin düşme riski hesaplanmalıdır.

Vinç ile cam temizliği yapılmak istendiğinde vinç için trafiği kapatma derecesi de önemlidir. Dış cephe cam temizliği hizmeti verirken camın kırılması ya da pervazından çıkma riskleri de düşünerek ek önlemler alınmalıdır. Bazı firmalar iş esnasında oluşabilecek durumlara karşı sigorta yapmakta ve riskleri sıfıra indirmeye çalışmaktadır. Dış mekân temizliğinde malın yerine gelebileceği ama can tehlikesinin çok olduğu bir durum söz konusudur.

Dış Cephe Temizliği Kimler Tarafından Yapılır?

Dış cephe temizliği teknolojik yeniliklere ayak uyduran, her türlü eğitimini almış, işinin uzmanı ve gerektiği durumlarda yetki belgesi olan profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Dış cephe temizliği yapılmak istenen alan için iyi bir keşif yapılması gerekmektedir. Bu ortamda alınması gereken tedbirler tek tek belirlenip sonrasında bütün güvenlik tedbirleri alındıktan sonra işe başlanmalıdır. İşi bilmeyen personel dış cephe temizliğinde çalıştırılmamalıdır.

Her türlü donanıma sahip olan uzman ekip ile tüm iş güvenliği tedbirleri alınarak yapıldığında ortaya memnuniyet içeren sonuçlar çıkar. Dış cephe temizliği esnasında dağcılık sporunda kullanılan halatlı emniyet kemeri kullanılmaktadır. Bu aparatın dahi kullanım eğitiminin alınmış olması gerekir. Aksi bir durumda yüksek katlı binalarda başa gelinebilecek bir olumsuzluk da istenmeyen kazalar yaşanabilir.

Dış Cephe Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle dış cephe temizliği yapılacak olan mekân için keşif raporu hazırlanmalıdır. Bu keşif raporunda ne kadar bir alana hizmet verileceği belirlenmelidir. Bununla birlikte temizlik hizmetini yapacak personel sayısı belirlenir ve bu personellerin bu işin eğitimini almış uzman ve profesyonel hizmet veren kişiler olduğu unutulmamalıdır. İnsan hayatı değerlidir ve bu değere göre çalışma ortamı ve güvenliği sağlanmalıdır.

Buda Beylikdüzü temizlik firması işverenin sorumluluğundadır İşi yaptıracak olan hizmet alıcısı ise çevresel faktörler konusunda sorumluluklarının bilincinde olmalıdır. Güvenlik her zaman ön planda tutulmalıdır. İşçi güvenliği, çevresel güvenlik, malzeme güvenliği üçgeni dış cephe temizliği konusunda ayrılmaz üçlüdür. Üç özelliğin bir arada olması ile sonuç mükemmel olacaktır.

A’dan Z’ye Dış Cephe Temizliği

Platform kullanarak ya da vinç kullanılarak dış cephe cam temizliği yapılacak ise uygulanacak yapı malzemelerinin içeriğine uygun malzemeler kullanılmalı ve bulunulan ortamda her türlü güvenlik tedbirlerinin alınmış olması gerekir. Dış cephe temizliği insan gücü ile değil insan gücüne teknolojik donanımında desteklemesi ile yapılan bir temizlik işidir. Son yıllarda ülkemizde inşaat sektöründeki gelişmeleri takip etmek nerede ise imkânsız hale geldi.

Deprem yönetmeliklerine göre çeşitli tasarımlarla mimari harikası sunulan binaların dış cephe yalıtımları cam ile yapılması nedeni ile dış cephe temizleme işi ile ilgili yeni bir sektör oluşmasına neden oldu.  Dış cephe temizliği sektöründe en önem verilmesi gereken konu karşılıklı güveni sağlamaktır. Riskli bir iş olmakla beraberinde getirdiği sorumlulukların paylaşılması sonucu kötü olabilecek durumların yaşanmaması adına çok önemlidir.

Dış Cephe Temizliği Güvenli Bir Şekilde Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu iş profesyonel kişilerle yapılmalıdır. Bünyesinde bulundurduğu personellerine her türlü eğitimi vermiş, her türlü donanıma sahip, iş güvenlik kurallarına vakıf, iş kazaları konusunda deneyim sahibi kişilerden oluşmalıdır. Amatör ya da yeni işe başlamış dış cephe konusunda hiçbir deneyimi olmayan bir personel sonu çok acı bitebilen senaryolara yol açabilir.

Ayrıca sadece personel güvenliği değil dış cephe temizliği yapılan bina çevresinde de güvenlik önlemlerinin alınması gerekir. Yüksek katlarda platform üzerinde ile yanlışlıkla düşebilen temizlik malzemelerinden herhangi birinin aşağıda olan birinin üzerine düşmesi ile yine istenmeyen sonuçlar olabilir. Dış mekân temizliği esnasında her türlü güvenlik ikaz levhaları insanların görebileceği şekilde asılmalıdır.

Dış Cephe ile İlgili Alınacak Tedbirler

Dış cephe temizliğinde kullanılacak olan ürünlerin seçiminde de tedbirli olunması gerekmektedir. Yüzeye uygun temizlik malzemeleri ve ekipmanları kullanılmalıdır. Yanlış kullanılacak bir ürün binanın dış yalıtımına zarar verebilir. Böyle bir durumda telafisi mümkün olmayan sonuçlar yaşanabilir. Bu tip durumların yaşanmaması adına her türlü güvenlik önlemlerini alan ve aldıran, temizlik ürün kalitesinden ödün vermeyen, yıllardır en iyi referansın müşteri memnuniyeti olduğuna inanan firmamızdan dış cephe temizlik hizmetini satın alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir