Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır, Kireç Lekeleri Nasıl Çıkar?

Duşakabin temizliği yapmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler sayesinde önceki duşlardan kalan ve duşakabin içerisinde yer alan kirleri kolayca çıkartmak mümkün hale gelmektedir. Banyoların yeterince hava almaması ya da duştan sonra içerideki nemin uzun süre boyunca kalması gibi faktörler duşakabinleri olduğundan daha kirli bir hale getirmektedir. Ayrıca musluktan akan suyun kireçli olması musluklar üzerinde kireç izlerine rastlanmasına neden olur. Bu kirler zamanla içerisinde kişilerin sağlığı açısından da problem teşkil etmeye başlar. Bu yüzden duşakabin temizliği oldukça önemli bir hal alır. Temizlik için kullanılabilecek yöntemler aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Sirke ile duşakabin temizliği,
  • Vazelin ile duşakabin temizliği,
  • Karbonat ve sirke karışımı ile duşakabin temizliği,
  • Su ve tuz ile duşakabin temizliği.

Sirke ile Duşakabin Temizliği

Duşakabin temizliğini sirke ile yapmak duşakabin içerisinde oluşan mikropların kırılmasına neden olacak ve daha temiz bir ortamda duş alma imkânı sağlayacaktır. Sirkenin asit özelliğine sahip olması sayesinde duşakabinler üzerinde biriken kirlerin kolayca temizlenmesi söz konusudur. Ayrıca zaman içerisinde duşakabin kapaklarında su lekeleri oluşmaya başlar. Bu su lekeleri beklediğinde suda bulunan kireç, duşakabin kapakları üzerinde kireç lekelerinin kalmasına yol açar. Kireç lekeleri kolay kolay çıkmayan lekelerdir. Ancak sirke ile temizlik yapılmasının ardından inatçı kireç lekelerinin bile duşakabin kapılarından çok kolay bir şekilde çıktığı görülür.

Ayrıca cam temizliği nasıl yapılır, hangi malzemeler gereklidir? Bilgilerine bakabilirsiniz.

Vazelin ile Duşakabin Temizliği

 

Duşakabin temizliğinde etkili çözümlerden biri olan vazelin, duşakabinin musluk başlarında, duş başlıklarında ya da plastik kenarlarda oluşan su ve kireç lekelerini çıkartmak için kullanılır. Doğrudan kireç üzerine ya da su lekesi gözlenen yere vazelin sürülerek bir süre bekletilmesi gerekir. Beklenen sürenin ardından vazelinin uygulandığı bölge bol su ile yıkanmalıdır. Vazelinin yapısı sayesinde vazelinle temizlenen bölgenin daha parlak bir hal aldığı söylenebilir. Aynı zamanda vazelin sayesinde temizlenen bölge daha uzun süre boyunca temiz kalmaktadır. Bu sayede kişi bir sonraki duşakabin temizliği yapacağı zamana kadar temiz bir şekilde kullanmaya devam edebilir.

Karbonat ve Sirke ile Duşakabin Temizliği

Sirke ile duşakabin temizleme işlemine karbonat eklendiği zaman ortaya daha güçlü leke çıkarıcı bir karışım çıkmaktadır. Bu karışımı elde etmek için bir fincan karbonat üzerine sirke eklenmelidir. Bu noktada önemli olan kısım karbonat ve sirke karışımının hamur kıvamında olması gerektiğidir. Karışımın tamamen hamur kıvamını almasının ardından bir sünger yardımı ile çıkartılmak istenen lekenin üstüne uygulanır. Karışım uygulandıktan 15 dakika sonra karışımın temas ettiği yüzey bol su ile durulanır. Karışım, yüzeyde bulunan ve üstüne uygulanan lekeyi basit bir durulama işleminin ardından temizlenmiş olur. Bu sayede daha temiz ve hijyenik bir duşakabin sahibi olmak mümkün hale gelir.

Su ve Tuz ile Duşakabin Temizliği

Duşakabin temizliğinde kullanılan yöntemlerden olan su ve tuz karışımı sayesinde uzun süreli nemi hapseden duşakabinde oluşan mineral lekelerini ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır. Su içerisinde bulunan minerller zamanla kuruyarak duşakabin üzerinde istenmeyen lekelere yol açar. Su ve tuz karışımı bu tip lekelerin önüne geçmek için kullanılan en etkili çözümdür. Bir tas içerisine su doldurduktan sonra bu suya oranla tuz eklemek gerekir. Tuzun su içerisinde çözünmesi için karıştırılır. Karıştırma işleminden sonra tuz suda çözünecektir. Hazır olan karışımı bir bez ya da sünger yardımıyla mineral lekelerinin bulunduğu yüzeye uygulamak gerekir. Kısa bir süre bekledikten sonra işlem yapılan yüzey bol su ile durulanır. Bu sayede duşakabin temizliği ardından hiçbir leke kalmayacak ve kişiler için daha hijyenik bir ortam sağlanmış olacaktır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir