Detaylı Ev Temizliği Nasıl Yapılır, Nereden Başlanır?

Evlerde temizliğin yapılması her zaman düzenli ve temiz bir görüntünün elde edilmesine yardımcı olur. Detaylı ev temizliği 20 dakika içinde de gerçekleşebilmektedir. Her zaman evin içinde yapılan temizlikler evin eşyalarının da daha modern bir görüntüde olmasına yardımcı olur.

Detaylı Ev Temizliğinde Havalandırma Nasıl Yapılır?

Detaylı ev temizliğinin en önemlilerden birisi yaz, kış ve bahar aylarında sürekli olarak evi havalandırmaktır. Evin havalandırılması durumunda evinizin içi her zaman temiz bir havada olacaktır. Evinizde çok fazla sigara tüketilmesi durumunda da temiz havanın olması için her gün evinizi havalandırmanız gerekir. Detaylı temizlik yapmadan önce evdeki bütün odaların pençelerini açıp havalandırma yapmanız gerekir.

Detaylı Ev Temizliğinde Duvar Ne İle Silinir?

Detaylı ev temizliğinde duvarların silinmesi de önemli etkenlerden birisidir. Haftalık olarak temizlik yaptığınız zaman duvarlarınızı silmenize gerek yoktur. Evde duvarlarda leke olması durumunda bir tane mikro fiber bez almanız gerekir. Mikro fiber bez duvarlardaki boyalara hiçbir şekilde zarar vermez. Mikro fiber bez ve Arap sabunu ile duvarlarda var olan lekeleri nazik şekilde silmeye başlayın. Aynı zamanda duvarlardaki boyanın kalkmaması ve soyulmaması için sirkeli su ve mikro fiber bez ile duvar temizliğinizi yapabilirsiniz.

Ayrıca derz temizliği nasıl yapılır? Bilgilerine bakabilirsiniz.

Detaylı Ev Temizliğinde Perdeler Nasıl Yıkanmalı?

detayli ev temizliginde perdeler nasil yikanmali

Duvarların temizlenmesinin hemen ardından evde detaylı temizlik aşamasının ikincisinde perdelerin temizliği yer alır. Perdelerin daha temiz ve evi daha güzel kokutması için güzelce çıkarıp çamaşır makinesinde yıkamanız gerekir. Perdelerin yıkanması esnasında siz de camlarınızı silmeye başlayın. Cam silme bezini mikro fiber olanından seçmeniz gerekir. Mikro fiber bezler hiçbir şekilde camda leke ve kir bırakmaz. Cam silme suyunun içine tuz veya sirke ilave ettiğiniz zaman camlar en derine kadar temizlenir ve eskisinden daha parlak görünür. Sirkeli su ile camlarınızı sildikten sonra uzun süre boyunca camlarınız temiz kalacaktır. Camlardan sonra sirkeli su ve mikro fiber ile evin içinde bulunan tüm aynaları da silebilirsiniz.

Detaylı Ev Temizliğinde Adımlar Nelerdir?

Aşağıda detaylı ev temizliği için uygulanması gereken adımlar sırasıyla anlatılmaktadır:

  • Evde cam silindikten sonra hemen tozların alınması gerekir ve evi toplamaya başlayın.
  • Evdeki mobilyaların tozunu iyice alıp ardından kapı ve pencere kenarlarını da silmeye başlayın.
  • Daha sonra yatak odanızda bulunan yastık kılıflarını, çarşafları ve nevresimleri değiştirip çamaşır makinesinde yıkayın. Yastıkların balkonda güneşte havalanmasını sağlayın.
  • Nevresimlerin değiştirilmesinden sonra koltuklarınızı ve mobilyalarınızı deterjanlı suyla silin.
  • Dolap ve çekmece içlerinin de tozunu alıp düzenli bir şekilde dağılmış olan eşyaları yerleştirmeniz gerekir.
  • Banyo temizliğine geçmeniz gerekir. Klozet temizliğinde kanalların iyice temizlenmesi gerekir. Aynı zamanda duşa kabin ya da küvet temizlerken köşelerin temiz olması gerektiğini göz önünde bulundurun.
  • Ardından lavaboyu da güzelce ovup temizlemelisiniz. Banyoda bütün alanları temizledikten sonra en son havluları yeni ve temiz havlular ile değiştirmeniz gerekir.
  • Daha sonra evin her alanını güzelce süpürmeye başlayın. Özellikle koltuk altlarını ve köşeleri detaylı bir şekilde iyice süpürün. Halıların üzerindeki tozların iyice gitmesine dikkat etmeniz gerekir.
  • Evi süpürdükten sonra mutfağa geçmeniz gerekir. Detaylı bir ev temizliği için mutfak dolaplarındaki bütün araç ve gereçleri yıkayıp mutfak dolaplarının içini güzelce silmeniz gerekir. Mutfak dolaplarının dış kısmını da silmelisiniz. Aynı zamanda mutfak tezgahlarınızı da iyice silmeniz gerekir.
  • En son olarak bütün evin yerlerini silmeye başlayın. Yer silerken en köşelerden başlanılması gerekir. Aynı zamanda paspasın çok ıslak olmaması ve her zaman nemli olması gerekir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir