En İyi Cam Nasıl Silinir?

Güneşli günleri geride bırakıp bol yağmurlu günlere başlamak camların çok çabuk kirlenmesi demek oluyor. Her yağmur yağdığında daha da berbat bir hal alan camların hem tertemiz, parlak ve lekesiz olabilmesi için hem de bu temizliğin uzun ömürlü olabilmesi için tabii ki pek çok yöntem var. Hangi yöntemin kullanımında daha iyi sonuç alırım düşüncesi titiz ev hanımlarının kafasını iyice karıştırırken bu durumda en iyisi işi uzmanına bırakmak. Beylikdüzü temizlik şirketi olarak evine ve evinin temizliğine düşkün tüm ev hanımları için hızlı ve temiz bir ekiple kusursuz hizmet veriyoruz.

Cam temizliği yaparken hem insanların kendilerine zarar vermemesi açısından hem de uzun ömürlü muhteşem bir temizlik elde etmek için doğal temizleyiciler kullanması tavsiye ediliyor. 

Camlar Ne Zaman Silinmeli?

Yağmurlu ya da sisin yoğun olduğu bir günde silinen camlarda güneşin açması ile pek çok leke ve iz görülür. Buna dayanarak cam silmek için güneşli bir hava tercih etmek en doğrusu olur. Çünkü güneş ışınları sayesinde özellikle köşelerde kalmış lekeler gizlenmeyi başaramaz ve silmeyle yok olurlar. Aşırı güneşin olmadığı günler en ideal günlerdir böylelikle güneş ışınları altında kalınmamış olunur.

Temizliğe Nereden Başlamalı?

Temizliğe mutlaka kaba bir silme işlemi ile başlanmalıdır. Önce iç cephedeki camların ve çerçevelerin tozu ve kiri nemli bir bezle alınmalıdır. Ardından da dış cephe temizliği yapılmalıdır. Camların üzerinde biriken tozlar alındıktan sonra bu kez de mutlaka yine iç cephe temizliğinden başlamalıdır. Ancak camlarda çizik var ise temizleme işlemine geçilmeden önce bu çizikler ortadan kaldırılmalıdır. Bu çizikler için büyük marketlerde satışa sunulan pasta cila ürünleri tercih edilebilir. Daha ekonomik ve anlık bir yöntem olarak pek çok tecrübeye dayanarak diş macunu da tavsiye edilebilir. Diş macunu camdaki çizik lekelerini tıpkı pasta cila malzemesi gibi onarabilmektedir. Diş macunu çiziğin olduğu alana direk uygulanıp ardından hafif nemli bir bezle ovalanarak silinir ise lekelerin yok olduğu görülür. Daha profesyonel bir yardıma ihtiyaç duyulursa Beylikdüzü temizlik firmaları istenilen temizliği istenilen hızda sağlayacaktır.

Ne Kadar Aralıklarla Silinmeli? 

Aslında cam silmek için gerekli bir zaman diliminden bahsetmek çok da genel kural değildir. Genellikle kişiden kişiye iklimden iklime değişkenlik gösterir. Ancak yine de dış cephe cam temizliği konusunda periyodik hizmet almak gerekir.

Temizlik Ne İle Yapılmalı?

Cam silerken aslına bakılırsa hangi su ile temizlendiğinden çok silme işleminin ne ile yapıldığı önem taşır. Gazete kâğıdı ile temizlenen camda özel deterjanlara da ihtiyaç duyulmaz. Sadece camları nemlendirmek için bir cam suyu kullanılır. Ardından kurulamak için renksiz gazete kâğıdı ile kurulanır. Gazete sayfasının renkli olması camda lekelenmeye sebebiyet verdiği için siyah beyaz olanlar tercih edilmelidir. Aksi takdirde camlar tekrar silinmek zorunda kalınır. Siyah beyaz gazete sayfası alınıp kabaca buruşturup katlanır ardından hafif orta bastırılarak camlar silinir. Tek ve son işlem bu olduğu için silme işlemi iyi yapılmalı, köşelerindeki tozlar iyice alınmalıdır. Gazete yöntemi son derece pratiktir. Zamandan ve beden yorgunluğundan fazlasıyla tasarruf ettirir.

Hangi Bez Toz Bırakmaz?

Gazete ile temizliğe sıcak bakmayan titiz ev hanımları bez konusunda hassas davranmalıdır. Doğru bez seçimi tıpkı gazetedeki kadar olmasa da hem zamandan hem yorgunluktan kar ettirecektir. Cam temizliği konusunda en iyi bez mikro fiber bezlerdir. Kimisi ise fanila bezleri tercih ediyor. Farklı iki bez çeşidi kullanılsa da mikro fiber bezler fanila bezlere her zaman fark atarlar.

Bulaşık Deterjanı Kullanımı

Çok fazla kirli olmayan camlarda yukarıda anlatılan yöntemler uygulanabilirken üzerinden çok zaman geçmiş, kir ve toz cama yapışmış ise bu lekeleri saf su ile gidermek imkânsızdır. Bu tarz lekelerde en ideal temizleyici tabii ki kaliteli bir bulaşık deterjanıdır. Yarım kova suya yeterli miktarda eklenen bulaşık deterjanı ile tam bir temizlik sağlanabilir. Camlar önce bu köpüklü su ile güzelce köpürtüldükten sonra durulama suyu ile durulanır. Ardından gerekirse işlem tekrarlanır. Son olarak da fanila ya da mikro fiber bez ile kurulanır.

Cam silmek gerek bulaşık deterjanı kullanımı ile gerek ise kurulama yöntemi bir nevi bardak yıkamaya benzetilirse bulaşık makinelerine eklenilen tuz cam silme suyuna da eklendiğinde mukemmel sonuçlar alınıyor. Tuz hem camların kolay silinmesini hem de parlamasını sağlar. Son adım durulama suyuna sirke eklendiğinde camların durulanmasının kolay olması yanı sıra parlaklığın arttığı da görülür. Firmamız bu temizliklerde organik ve çevre dostu solüsyonlar kullanmaya önem veriyor. Böylece camlar hiç olmadığı kadar temiz oluyor.

Temizlik Sırasında Önem Verilenler

Son zamanlarda ev hanımları arasında kullanımı yaygınlaşan kalıp sabun cam ve cam ürünlerinde işe yaramıyor. Hatta işleri daha da kötü hale getiriyor. Mat hoş olmayan kirli bir görüntü veriyor. Kalıp sabunu cam temizliğinde önerilmeyen ürünlerin başında geliyor. İkicini tehlikeli ürün ise yine çokça yaygın olan krem temizleyicilerdir. Krem temizleyiciler isminden de anlaşıldığı gibi ovma kremleridir. Çıkarılması zor olan lekelerin çelik ve seramik zemin üzerinden temizliğinde tercih edilmelidir. Cam temizliğinde ovam kremi kullanımı hem camın çizilerek yapısının bozulmasına sebebiyet verir hem de krem temizleyicilerin genel özelliği olan durulama şartı kişiyi yorar. Bir kere de durulanabilecek olan cam cif ile temizlendiğinde çok daha fazla durulansa bile parlak olmayacaktır.

Tüm bunların dikkate alınarak yapıldığı Beylikdüzü temizlik şirketleri ile tertemiz sonuçlara ulaşılabilir. Firmamız bu süreçte aradığınız temizleme işlemini en iyi standartlarda gerçekleştiriyor ve cam temizliğinde sizleri en büyük zorluklardan kısa sürede kurtarıyor. Pratik bir temizlik için firmamızdan hizmet alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir