Beylikdüzü temizlik firması

Mutfaktaki İstenmeyen Bakteriler Nasıl Temizlenir?

Mutfaktaki istenmeyen bakteriler oldukça tehlikeli olabilirler. Bazı hastalıklara da sebep olduğu bilinen çok çeşitli bakteri örneklerinin mutfakta barınabildiği bilinir. Bu bakterilerin mutfakta barınamaması için hijyene oldukça önem vermek gereklidir. Mutfak düzenli temizlenmesi gereken en hassas mekanlardandır.

Mutfaktan Bakteriler Nasıl Yayılır?

Mutfaktan bakteri yayılması ne yazık ki gözle görülmese de bilinen bir şeydir. Mutfakta barınan bakteriler buradan hızla yayılabilirler. Temas yolu veya hava yolu yayılma yolları arasındadır. Bakterili yüzeye temas etmek yüzeydeki bakteriyi alıp taşımaya neden olur. Çoğunlukla kişiler bakterileri kendi vücutlarına taşırlar. Aynı zamanda hava yoluyla da mutfaktaki havanın uzun süre solunması bakteri alınmasına sebep olur.

Bakteri bulunan bir mutfaktan mikrop kapmak bu sebeplerle çok kolaydır. Mutfakta zaman geçirmek veya yüzeylere dokunmak bakteri almaya neden olabilir. Yayılması bu kadar kolay olan istenmeyen bakterilerden kurtulmak da kolaydır. Bakterilerden kurtulmak için düzenli ve doğru temizlik yapmak ve bazı hijyen kurallarına uymak gereklidir.

Mutfaktan Bakteri Yayılmasını Önlemek

Mutfaktan bakteri yayılmasını önlemek için bazı dikkat edilmesi gereken hijyen kuralları vardır. Bunlara dikkat etmek hem bakteri oluşmasını hem de bakterilerin yayılmasını önler. Bu hijyen kuralları aşağıdaki gibidir:

  • Mutfakta yemek yapmaya veya hazırlamaya başlamadan önce mutlaka ellerin hijyenik şekilde yıkanması
  • Sebzeleri ve et ürünlerini kesmek için farklı kesme tahtaları kullanılması
  • Mutfaktaki çöp kovasının sıklıkla temizlenmesi ve dokunulduktan sonra ellerin yıkanması
  • Yemek yaparken farklı işlemler arasında ellerin yıkanması
  • Bulaşıklar elde yıkanıyor ise özellikle çatal ve bıçakların yıkanmasına ekstra özen gösterilmesi

Ayrıca hijyenik ofis temizliği nasıl yapılır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Mutfakta Hijyenik Temizlik

mutfakta hijyenik temizlik

Mutfağı hijyenik temizlemek istenmeyen bakterilerden kurtulmak için en önemli unsurdur. Hijyen kurallarına göre sıklıkla temizlenen bir mutfak bakteri barındırmaz ve bir sağlık sorununa yol açmaz. Mutfak temizliğinde temizlik rutini ve kullanılan temizlik malzemeleri çok önemlidir.

Banyo temizliğinde olduğu gibi mutfak temizliğinde de belli aralıklarla lavabo ve yüzeylerin çamaşır suyu ile temizlenmesi önerilir. Böylece buralarda derinlemesine temizlik sağlanmış olur. Ayrıca mutfakta sürekli bulaşık deterjanı kullanmak da uzun ömürlü temizlik sağlar. Kullanılan tabak, tencere gibi malzemelerin deterjanlarla derinlemesine temizlenmesi bakteri üremesini önler.

Mutfakta kullanılan sünger ve bez gibi malzemelerin temiz ve kuru tutulması önemlidir. Kullanıldıktan sonra iyice temizlenen ve ıslaklığı alınan sünger ve bezler bakteri üretmez. Bakteri üremesini en aza indirmek için bu malzemeleri sıklıkla değiştirmek gerekir. Özellikle bulaşık süngerini çok uzun kullanmak sakıncalıdır.

Beylikdüzü temizlik

Mutfakta Buzdolabı Temizliği

Mutfakta buzdolabı temizliği diğer yüzeylere göre genellikle atlanan ve önem verilmeyen bir detaydır. Fakat mutfakta istenmeyen bakterilerin oluşmasına ve yayılmasına neden olanlardan birisi de buzdolaplarıdır. Mutfak zemini yüzeyleri ve malzemeleri temizlenirken her mutfakta bulunan buzdolabı temizliği atlanır.

Buzdolapları neredeyse tüm gıdaların saklandığı alanlar olduğu için de oldukça önemlidir. Burada oluşan bakteriler direk yemeklere veya ağıza geçebilir. Bu sebeple buzdolapları tıpkı diğer yüzeyler gibi rutin olarak temizlenmek gerektirir. Buzdolabı temizliği için önerilen sıklık haftada 1 defadır. Fakat gerekli durumlarda daha kısa veya uzun sürelerde de temizlenebilir. Fakat ayda bir temizlemek gibi süreler yetersiz kalabilir.

Mutfak Zemininin Temizlenmesi

Mutfak zemininin temizlenmesi tüm yüzeyler ve buzdolabı gibi elektronik eşyalar dışında sürekli yapılması gereken temizlik işlemlerindendir. Mutfak yemeklerin yapıldığı ve yenildiği kısım olduğu için mutfak zemini evde en sık temizlenmesi gereken zemindir. Mutfak zeminini temizlemek için öncelikle elektrikli süpürge yardımıyla tüm toz ve kırıntıların alınması gerekir. Süpürme işlemi ardından zemini derinlemesine silmek tam mutfak hijyeni sağlar.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara