Perde Temizliği Neden Önemlidir, Yapılışı Nasıl?

Perde temizliği önemi yeterince bilinmeyen fakat oldukça önemli bir hijyen unsurudur. Neredeyse bütün evlerde ve diğer mekanlarda perde kullanımı oldukça yaygındır. Perdeler de diğer tüm eşyalar gibi düzenli olarak temizlenmesi gerekenler arasındadır.

Perde Temizliği ile Kirleticilerin Çıkarılması

Perde temizliği ile kirleticilerin çıkarılması sağlanır. Düzenli perde temizliği yapılarak en başta tüm kirleticiler çıkarılmış ve perde tamamen arınmış olur. Perdeler pencerelerde sabit olarak asılı olsalar da burada tüm kiri ve pisliği sürekli yüzeylerine hapsederler. Oda içerindeki tüm sigara dumanını, evcil hayvan tüylerini, hapşırma ve öksürme sonucu çıkan havaları, tüm kötü kokuları, tozları, kiri ve polen gibi birçok kirleticiyi içerisine hapseder.

Zamanla içerisindeki kirleticiler perdeden sürekli bulunduğu odaya yayılır. Kirlenme artar ve temizlik kısıtlı sağlanmış olur. Bu nedenle perdelerin düzenli olarak sökülüp çamaşır makinasında perde programında yıkanması gerekir. Sıcak suyla ve deterjanla yıkanan perdeler tüm kirleticilerden arınır. Bulundukları ortamda tam hijyen sağlanmasına ortam hazırlarlar.

Perde Temizliği ile Küfü Engellemek

Perde temizliği ile küfü engellemek mümkündür. Düzenli sıklıkta temizlenmeyen ve kirli kalan perdeler küf oluşumu ve yerleşimi için oldukça elverişli hale gelirler. Uzun süre temizlenmeyen perdelerde küflere rastlanmaya başlanır. Küf sağlık için oldukça tehlikelidir. Küfün barındığı ortamlarda uzun zaman geçirmek ve o ortamdaki havayı solumak insan sağlığı için risklidir.

Küf oluşmasını önlemek için perdelerin sıklıkla yıkanması gereklidir. Aynı zamanda tıpkı kıyafetler gibi yıkama sonrası iyice kurumaları ve daha sonra yerlerine asılmaları önerilir. Tüm temizlik işlemlerinin kurutma aşaması ile tamamlanması sorunsuz hijyen sağlamak için önemlidir. Kurutulmadan tamamlanan temizlik rutinleri hızlı kısa ömürlü temizlik sağlanmasına neden olur.

Ayrıca mutfaktaki istenmeyen bakteriler nasıl temizlenir? Bilgilerini inceleyebilirsiniz.

Perde Temizliği ile Alerjileri Önlemek

perde temizligi ile alerji engellemek

Perde temizliği ile alerjileri önlemek pek bilinmeyen ama etkili etkili bir yöntemdir. Çeşitli alerjenlere alerjileri olanların mutlaka perde temizliklerine önem vermeleri gereklidir. Alerjilere neden olan etken organizmalar genellikle perde gibi evdeki sabit yüzeylerde tutunup barınırlar. Alerjisi olan insanlar fark etmeden perdelerinden sürekli bu etken organizmaların havaya karışmasına neden olabilirler.

Perdeye tutunan alerjenler solunan havaya karışarak alerjileri artırır. Bu sebeple perdeye tutunup barınan tüm alerjenlerde kurtulmak için düzenli perde temizliği yapmak gereklidir. Perdeler çok temiz görünse dahi içerisinde birçok organizmayı barındırabilirler. Bunlar alerjilere veya farklı solunum yolu rahatsızlıklarına sebep olabilirler. Sağlık sorunları yaşamamak için perdeler düzenli temizlenir.

Beylikdüzü temizlik

Perde Temizliği Yapılışı

Perde temizliği öncelikle perdelerin takılı oldukları kornişlerden çıkarılması ile başlar. Bu işlem için merdiven veya basamak kullanmak gereklidir. Perde asılı olduğu tavandan çıkarıldıktan sonra ister düzgünce katlayarak ister gelişigüzel şekilde çamaşır makinasına yerleştirilir. Düzenli şekilde katlamak makinada yıkandıktan sonra fazla kırışmasını önler. Buna önem veren kişilerin makinaya katlayarak yerleştirmesi tavsiye edilir.

Çamaşır makinasına mutlaka deterjan ve tercihe göre yumuşatıcı konulur. Daha sonra çamaşır makinasının perde yıkama programı ayarlanır. Perde yıkama programı perdede maksimum hijyeni sağlamak için idealdir. Fakat perde çok kısa bir süre önce yıkandıysa ve tekrar yıkanması gerekti ise kısa program da kullanılabilir.

Perdenin çamaşır makinasındaki yıkama işlemi bittikten sonra perdelerin iyice kurutulması gereklidir. Bu işlem için kurutma makinası olanlar kurutma makinalarını kullanabilir. Açık havada kurutmak isteyenler açık havada kurutma işlemini tamamlar. Perdeler tamamen kuruduktan sonra yerine asılmaları gerekir.

Perdelerin modellerine ve korniş şekline göre asılma farklılıkları vardır. Perde asma işlemi biraz uzun sürer. Yine bir merdiven veya basamak yardımı ile perdeler asılır. Temizlenen perdeler tekrar yerlerine asıldığında odanın havalandırılması ile gerekli hijyen sağlanmış olur.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara