Stor Perde Temizliği Nasıl Yapılır, Neyle Yıkanır?

Stor perde temizliği sahip olduğu kumaş cinsinden dolayı nasıl temizleneceğine dair merak edilen bir konudur. Perdeler evin görünümünü güzelleştirir ve farklı desenleri ile dikkat çeker. Eski zamanlarda sadece tek tip perde bulunurken günümüzde perde çeşitleri oldukça fazladır. Evin her odasına asıldığı için perde seçimine karar vermek kolay olmaz.

Stor perde son yıllarda mutfak oturma odası gibi evin bölümlerinde yer alırken iş yerlerinde de kullanımı oldukça fazladır. Çünkü görünüm açısından hem modern hem spor durur ve kullanımı pratiktir. Normal perdeye göre farklı bir mekanizma ile açılıp kapanan stor perdeler özel bir kumaştan üretilmiştir. Kumaşlar bir boru yardımı ile açma kapama mekanizmasına edilir ve boruya sarılarak yukarı doğru açılan veya kapanan sisteme sahiptir.

Borunun hareketini sağlayan zincir veya ipler perdenin açılıp kapanmasını pratik hale getirir. Daha çok insanlar açma kapamadaki kolaylıktan dolayı bu perde türünü tercih eder. Genellikle stor perdenin temizlenmesi için bu işi yapan firmalara verilmesi önerilir. Ancak evde yıkamak isteyen kişiler için halı yıkar gibi düz bir zemine sererek bir fırça ile temizlenmesi mümkündür. Deterjan ile yıkanan stor perdeler durulanarak kurumaya bırakılır.

Stor Perde Nasıl Yıkanır?

Stor perdeyi yıkamak isteyen kişiler evlerinde bunu kolaylıkla yapabilir. Stor perde yıkamak için yapılması gereken adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle stor perdenin yıkanacağı alan temizlenmelidir.
  • Ardından stor perde mekanizmadan ayrılır.
  • Mekanizmadan ayrılan perde düz bir zemine serilir ve sert olmayan bir fırça ile yıkanır.
  • Yıkama işleminin ardından durulanarak güneş altında kurumaya bırakılır.
  • Stor perde yıkarken sabun kullanmaya özen gösterilmelidir.
  • Sabun tercih etmeyen kişiler perde silme deterjanlarını kullanabilir.

Stor Perde Temizliğinin Püf Noktaları Nelerdir?

Stor perde temizlenirken önemli noktalara dikkat etmek olumlu sonuçlar verir. Stor perdeyi çıkarmadan önce tamamen sarıp sağ ve sol kilitlerinin açılması gerekir. Rulosundan çıkarılan perde düz bir yüzeye kırışıklık olmadan serilir. Kırışıklık olduğu durumlarda suyun etkisi ile perde yapısı bozulabilir. Deterjan ile yıkarken suyun sıcak olması önemlidir. Ancak durularken soğuk su tercih edilir. İşlemi bittikten sonra perdenin katlanmaması gerekir.

Ayrıca pimapen temizliği nasıl yapılır? Bilgilerine bakabilirsiniz.

Stor Perde Çıkarılmadan Temizlenir Mi?

stor perde cikarilmadan temizlenir mi

Stor perdenin asılı olarak temizlenmesi bazı kişiler için tercih edilen bir yöntemdir. Yıkanmasına gerek duymayan kişiler bu şekilde perdeyi silerek temizler. İlk olarak stor perde tamamen açılır. Bir kapta hazırlanan deterjan ile yumuşak bez kullanılarak silinebilir. Bu bez ile 2 defa silme işlemi gerçekleştirilir. Köpükleme işlemi bittikten sonra soğuk su ile durulama işlemi yapılır. Perde kuruyana kadar kapatılmaması önemli bir husustur.

Beylikdüzü temizlik

Stor Perde Yıkandıktan Sonra Ütülenebilir Mi?

Stor perdenin ütülenmesi yıkamadan sonraki kırışıklığı giderse de kumaşa zarar verir. Kumaş eskisi kadar parlak olmaz ve mat bir görüntü oluşturur. Parlaklığı sağlayan apreler yenilenir ancak bunun için bir ücret ödenmesi gerekir.

Stor Perde Kumaşının Özellikleri Nelerdir?

Stor perdenin kumaşı çeşitlilik gösterir. Genellikle polyester kumaştan üretilen stor perdeler pamuk ve keten olarak da üretilme başlanmıştır. Ancak her kumaştan stor perde olmaz. Kumaştan daha önemli bir konu vardır o da kumaşa uygulanan apre kaplamasıdır.

Apre bir nevi ciladır ve tekstil ürünlerinde kullanılır. Apre kaplamalar yapılması ile kumaşın sert ve sağlam yapısı olması sağlanır. Apre parlak görünümün yanı sıra perdenin toz tutmasını da minimuma indirir. Aprelerin bu özelliği ile stor perde temizliği sıklıkla yapılan bir temizlik türü değildir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir